reklam
reklam
DOLAR32,1920% 0.01
EURO34,9349% 0.12
STERLIN41,0825% 0.09
FRANG35,1997% 0.16
ALTIN2.411,49% -2,04
BITCOIN67.408,22-3.647
reklam

BÖYLE DEDE DOSTLAR BAŞINA

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı’nın Korgun İlçesine bağlı Çukurören Köyünde yaşayan Mihriban Alış’ı ortaokuldan sonra babası maddi imkânsızlıklar ve ‘kız çocukları okumaz’ düşüncesi ile okutmak istemedi. Azmi ve Dedesi Ekrem Civelek’in yardımları ile Açık Liseye kaydolarak liseyi bitiren Mihriban ise girdiği YKS sınavında da iyi bir puan aldı.

Babası Mihriban’ı üniversiteye göndermek istemeyince 68 yaşındaki Dede Ekrem Civelek, “Torunum okumak istiyor ve ben onun tüm eğitim masraflarını karşılayarak üniversite mezunu olmasını istiyorum.” dedi. Bir arkadaşı vasıtasıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından açılan YKS Tercih Ofisi’nden haberdar olan Mihriban dedesi ile birlikte geldiği tercih ofisinde uzmanların yardımı ile tercihlerini yaptı.

Tercih sonrası Mihriban, “Şu an çok mutluyum. Babamın okutmak istememesine rağmen dedem her zaman bana destek oldu. Okumayı ve bir sağlık çalışanı olmayı çok istiyorum. Çankırı Karatekin Üniversitesinin Tercih Ofisine dedemle birlikte geldik. Uzman hocalarımızın yardımıyla tercihlerimizi yaptık. Bize her konuda çok yardımcı oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Üniversite öğrencisi olmadan burada Rektör Hocamızla tanışma fırsatı buldum. Kendisi de bizimle ilgilendi ve motive etti. Tercihlerim arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi ilk sırada. İnşallah başarılı bir öğrenci olarak mezun olacağım. Başta dedem olmak üzere bana inanan insanları mahcup etmeyecek ve iyi bir sağlık çalışanı olacağım.” dedi.

Dede Ekrem Civelek ise, “Torunum okumayı çok istiyordu ama damadım hem maddi sebeplerden hem de kız çocuğu okumaz mantığı ile onu okutmak istemedi. Ben, onun boynu bükük kalmasın, bir ömür boyu mutsuz olmasın diye tüm eğitim masraflarını karşılayacağımı ve onu okutacağımı söyledim. Elinden tutup buraya getirdim. Burada Hocalarımız bize çok yardımcı oldular. Gönül rahatlığı ile torunumu onlara teslim ediyorum. İnşallah onun mezuniyetini de görmeyi Rabbim bana nasip eder. Bize yardımcı olan ve sahip çıkan başta Sayın Rektörümüz olmak üzere tüm Çankırı Karatekin Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Çankırı Karatekin üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ise yaptığı açıklamada, “Biz geçen yıl olduğu gibi bu yıl da şehrin değişik noktalarında tercih stantları ve İmaret Medresesi’nde bir Tercih Ofisi açtık. Bizim burada amacımız sadece kendi üniversitemize öğrenci kaydı yapmak değil. Buraya gelen tüm öğrencilere iyi ve doğru tercihler yaptırmak. Bunu şehrimizin insanlarına ve geleceğimiz olan gençlerimize karşı bir sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Mihriban kızımız da tercih için bize geldiğinde ve onun hikâyesini duyduğumda çok etkilendim. Maalesef oluyor bazen böyle durumlar. Arkadaşlarımız kendisine yardımcı oldu. Kendisi bizim sağlık bölümlerimizi de tercih etti. İnşallah yerleşir ve öğrencimiz olursa tüm öğrencilerimiz gibi onun için de elimizden gelenin fazlasını yaparız.” dedi.

reklam

YORUM YAP