Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÜNİVERSİTELERE GİRİŞTE YKS BARAJ PUANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, adayların tercih maratonu da 5 Ağustos’da başlamıştı. Ancak baraj puanlarını yüksek bulan milyonlarca adayın, YKS baraj puanının düşürülmesi talebi hükümeti harekete geçirdi. Bu yıl TYT’ye katılan adayların % 68’inin 150 puan ve üzeri alarak barajı geçmesine rağmen, % 32’sinin 150 puanın altında kalarak tercih yapamayacak olması, bunda en büyük etken […]
Eğitim - 10 Ağustos 2021 19:25 A A

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, adayların tercih maratonu da 5 Ağustos’da başlamıştı. Ancak baraj puanlarını yüksek bulan milyonlarca adayın, YKS baraj puanının düşürülmesi talebi hükümeti harekete geçirdi. Bu yıl TYT’ye katılan adayların % 68’inin 150 puan ve üzeri alarak barajı geçmesine rağmen, % 32’sinin 150 puanın altında kalarak tercih yapamayacak olması, bunda en büyük etken oldu.

Hükümet ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, gençlerin yoğun talebini kırmayıp hükümete yaptığı çağrı cevapsız kalmadı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı sosyal medya açıklamasıyla gençlere müjdeyi verdi. Açıklamasına “Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum.” diyerek başlayan Erdoğan, “Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı, AYT ve YDT’de 170, TYT’de ise 140 olarak uygulanacaktır.” sözleriyle tercih yapmakta zorlanan gençlerin yüreğine su serpti.

TYT’den 140 ve üzeri puan alan adaylar, TYT ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebiliyor. TYT puanı 140 ve üzeri olan adaylardan SAY, SÖZ, EA, Y.DİL puanları 170 ve üzerinde olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler. YKS tercih işlemleri 20 Ağustos Cuma günü sona erecek. Adaylar tercihlerini 2021 YKS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle, https://ais.osym.gov.tr sayfasından ya da ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapabilecekler.

Eğitim - 19:25 A A
BENZER HABERLER