reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

TÜRKİYE’NİN İNTERNET GAZETECİLERİ AKSARAY’DA BULUŞTU

Yayınlanma Tarihi : Google News
TÜRKİYE’NİN İNTERNET GAZETECİLERİ AKSARAY’DA BULUŞTU
reklam

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD), Aksaray Valiliği ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik” programı, Aksaray’da gerçekleştirildi. TİGAD Kurucu Başkanları Okan Geçgel ve İzzet Aydın, Başkan Yardımcıları Bayram Polat ve Erdem Yeşer ile TİGAD Aksaray Temsilcisi Ali Genç tarafından yoğun çalışmalar sonucunda hazırlanıp, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çankırılı hemşehrimiz Yüksel Çelik, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök tarafından organize edilen programa olay18.com İnternet Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Öztürk, Çankırı’yı temsilen katıldı.

Programın ilk gününde, “Yeni Nesil Gazetecilik” konulu bir de konferans verildi. Alanında uzman gazetecilerin katıldığı konferansta gazeteciliğin geleceği, sosyal medya gazeteciliği ve geleneksel gazeteciliğin durumu gibi konular ele alındı. ASÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Haberler.com ve Sondakika.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur, Gazeteci-Yazar Latif Şimşek, Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas, İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer, Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer, TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier konuşmacı olarak katıldı.

ASÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selahattin Çavuş’un önderliğinde düzenlenen konferansın açılışında konuşan TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, TİGAD olarak internet gazeteciliği yasasının çıkması için verdikleri mücadeleyi anlattı. Bu tür konferanslarla sektörün sorunları için farkındalık oluşturduklarını belirten Geçgel, gazetecilerin sektördeki dijital dönüşüme ayak uydurmasının önemini anlattı.

Haberler.com ve Sondakika.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur da haber sitelerinde yaşanan dönüşümü anlattı. İnternet haberciliğinde hukuki süreçlere değinen Teymur, ayrıca, Sondakika.com’da haber yayınlarını yapay zeka destekli algoritmalarla yaptıklarını anlattı. Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas, sunuculuk ve habercilik konularında değerlendirmeler yaparak, sadece spikerlik yapmanın habercilik olmadığını bu sebeple spikerlik ile birlikte fırsat buldukça sahaya çıkarak muhabirlik yaptığını aktardı.

Gazeteci-Yazar Latif Şimşek ise, geleneksel gazetecilik ile dijital gazetecilik arasındaki farklara değindi. Mesleğe başladığı yıllarda yaşadıklarını anlatan Şimşek, internet gazeteciliğindeki gelişmelere rağmen gazeteler gibi geleneksel medya mecralarının yayınlarına devam edeceğine inandığını vurguladı. Şimşek, yapay zeka geliştiricilerin bazı gizli ajandaları olabileceğine işaret etti.

İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer de, ajan haberciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Bir haber ajansı için abonelerine hızlı ve doğru haber servis etmenin önemini vurgulayan Biçer, ajans olarak yeni nesil gazetecilik araçlarını kullanmaya özen gösterdiklerini anlattı.

Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer de konuşmasında geleneksel medyadaki dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dijital gazetecilikten bazı örnekler veren Tuncer, gazetecilerin bu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini belirtti. TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier ise, sosyal medya gazeteciliği ve içerik üretimi konusunda değerlendirmeler yaptı. Eskier, internet gazeteciliği yasasının çıkması için verilen mücadelenin, sosyal medya gazeteciliği ve yapay zeka gazeteciliği gibi yeni nesil gazetecilik alanlarında da gerekebileceğine dikkat çekti. Uğur Eskier, yeni nesil gazeteciliğin etkilerini bazı istatistiklerle anlatarak, sosyal medyanın vatandaş gazeteciliğini teşvik ettiğini vurguladı.
Konferansın sonunda konuşmacılara teşekkür plaketi ve hediye takdim edildi. Ayrıca, tüm katılımcılar toplu poz verdi.

reklam

YORUM YAP