Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ HUBUBAT ALIMLARINA BAŞLADI

Toprak Mahsulleri Ofisi Çankırı Şube Müdürlüğü, 2023 yılı hububat alımları konusunda üreticilerimizi bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı. İl genelinde hububat alımlarının 5 Temmuz Çarşamba günü itibarı ile başladığı duyurulan açıklamada üreticilerin belirtilen hususlara dikkat etmeleri istendi. Açıklama şu şekilde: “İlimizde hububat hasadı Haziran ayı ortasında lokal olarak başlamış olup randevular 05.07.2023 tarihi itibarı ile […]
Genel - 6 Temmuz 2023 14:16 A A

Toprak Mahsulleri Ofisi Çankırı Şube Müdürlüğü, 2023 yılı hububat alımları konusunda üreticilerimizi bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı. İl genelinde hububat alımlarının 5 Temmuz Çarşamba günü itibarı ile başladığı duyurulan açıklamada üreticilerin belirtilen hususlara dikkat etmeleri istendi.

Açıklama şu şekilde:

“İlimizde hububat hasadı Haziran ayı ortasında lokal olarak başlamış olup randevular 05.07.2023 tarihi itibarı ile Merkez ve Kızılırmak ilçesinde açılmıştır. Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasalar yakından izlenmiş olup Ekmeklik Buğday için 8.250 TL/Ton, Arpa için ise 7.000 TL/Ton fiyat açıklanmıştır.

Buna göre TMO alımlarına ilişkin detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

♦ TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

♦ TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

♦ Ürün bedeli ödemeleri, ürün teslimatına müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

♦ Bakanlığımız tarafından, hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla 2023 yılında ÇKS’ye kayıtlı buğday ve arpa üreticilerine kayıtlı üretim miktarı kadar tüm kesimlere yapılan satışlar için ton başına Buğdayda 1.000 TL, Arpada ise 500 TL ilave hububat üretim primi desteği verilecektir.

♦ Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ÇKS kaydı bulunan üreticilerden ürün bazında ÇKS’de kayıtlı üretim miktarı kadar alım yapılacaktır.

♦ TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır.

♦ Boşaltma ücreti alınmayacaktır.

♦ Geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (%1) yapılacaktır.

Üreticilerimizin Dikkat Edeceği Hususlar;

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

♦ ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

♦ Randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

♦ Anlaşmalı bankalardan alınacak banka kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

♦ Erken hasat edilen ürünlerde rutubet oranı yüksek olacağından, rutubeti % 14 ve üzeri gelen ürünlerin kesinlikle alınamayacağı,

♦ Eski yıl mahsulü ürünün kesinlikle alınmayacağı konularında üreticimizin bilinçlendirilmesi,

Alımlarımızın aksatılmadan sürdürülmesi için personelimizce gerekli gayret ve özveri gösterilmekte olup alım hazırlıklarımız devam etmektedir. Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını temennisiyle,

Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.”

 

Ömer KILAVUZ
Şube Müdürü

Genel - 14:16 A A
BENZER HABERLER