reklam
reklam
DOLAR 31,0079 % 0.31
EURO 33,5437 % 0.26
STERLIN 39,1889 % 0.35
FRANG 35,2343 % 0.43
ALTIN 2.016,43 % 0,22
BITCOIN 1.598.400 -0.612
reklam

TOPÇU: “BUGÜN SUSARSAK YARIN SORUNLARIMIZ DAHA DA AĞIRLAŞACAK. SUSMAYACAĞIZ!

Yayınlanma Tarihi : Google News
TOPÇU: “BUGÜN SUSARSAK YARIN SORUNLARIMIZ DAHA DA AĞIRLAŞACAK. SUSMAYACAĞIZ!
reklam

1 Mayıs İşçi Bayramı, diğer adıyla Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta olduğu gibi Çankırı’da da törenlerle kutlandı. Saat 11:30’da Kucaklama Taşı’nda toplanan kalabalık işçi grubuna siyasiler de eşlik ettiler. Birlikte Atatürk Anıtı’na kadar sloganlarla yürüyen gruba burada Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, bir konuşma yaptı. Konuşmasında işçi kesiminin sorunlarını ve sıkıntılarını dile getiren Topçu, özellikle Organize Sanayi Bölgelerindeki eksikleri, ihtiyaçları anlattı. En büyük sıkıntılarının işçi maaşları ve konut sıkıntısı olduğunu da sözlerine ekleyen Topçu, işçi ücretlerinin artması ve işçilerin ucuz konut sorunlarının giderilmesinin Çankırı esnafı ve Çankırı siyaseti için çok olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

“Çalışan kesimin ücretleri arttıkça Çankırı esnafı daha çok kazanacak, konut sorunu çözüldüğünde ise Çankırımızın nüfusu daha da artacak ve halen 2 olan Milletvekili sayımız 3, hatta 4 olacak.” ifadelerini kullanan Başkan Topçu şöyle devam etti:

“Ülkemizin tüm değerlerini ve tüm güzelliklerini üretenler;

İşçiler, kamu emekçileri, emekliler, işsizler, kadınlar, gençler, emeğin en yüce değer olduğuna inananlar;

İnsanca bir yaşam ve güzel bir gelecek isteyenler, insana yakışır çalışma koşulları ve onurlu bir yaşam isteyenler; Çankırı’nın kıymetli Yarenleri,

1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun!

1 Mayıs, sömüren ve sömürülen iki sınıfın karşı karşıya geldiği, hem tarihsel hem de güncel açıdan sınıf mücadelesinin somutlandığı gündür. İşçi sınıfının 8 saatlik işgünü ve daha iyi çalışma koşulları için verdiği mücadelenin mirasıdır. Petrol-İş Sendikası tarihi boyunca bu kazanımların korunması ve geliştirilmesi için mücadele etmiş, sayısız Eylem, Grev ve Direnişle önemli bir mücadele geleneği oluşturmuştur. Bugün bu gelenek, 18 şubemizle ülkemizin dört bir yanındaki örgütlenme mücadelemizle Petrol-İş üyesi işçilerinin direnişiyle devam ediyor.

1 Mayıs, bu sömürü düzeninin çarkları yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin etmek için dönüyorken “bu düzen böyle gitmeyecek” diyerek sokağa çıkanların günüdür.

Dünyada ve ülkemizde bugün 1 Mayıs alanlarına; fabrikalar, atölyeler, madenler ve işyerlerinden yükselen umut, coşku ve mücadele kararlılığı damgasını vuracak.

Petrol-İş olarak işyerlerimizden üyelerimizin coşkusunu ve kararlılığını bugün meydanlara taşıyoruz.

İşçi sınıfının sesini sömürü ve zulme karşı, birlik ve dayanışma içinde çoğaltıyoruz.

Dünya işçi sınıfının başlattığı insanca çalışma ve yaşama mücadelesi, tüm emekçileri yüzyılları aşarak evrensel bir dayanışma ile 1 Mayıslarda buluşturuyor. 1 Mayıs’ta değişmeyen temel gündem, sömürüye karşı emeğin örgütlü gücünü artırmak oluyor.

Bu yıl 1 Mayıs’ta üzüntümüz derin, öfkemiz daha büyük… Hep birlikte yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Deprem felaketi nedeniyle on binlerce canımızı kaybettik. Eşimizi, dostumuzu, fabrikada çalışma arkadaşımızı kaybettik… Dayanışmayla bu zor günleri aşacağımızı biliyoruz.

Ancak susmayacağız… Kayıplarımızın sayısını arttıran, imar aflarıyla ülkeyi betona dönüştüren, kâr hırsıyla bizi çürük yapılara mahkûm eden bu sisteme dur diyeceğiz!

Emekçiler açısından bir başka yıkım, artan enflasyon karşısında alım gücümüzün hızla düşmesidir. Son bir yılda yoksullaştık, elimizde avucumuzda kalanı da kaybettik. Açlık sınırında yaşar hale geldik. Buna karşılık, şirketler kârlarına kâr katıyor…

Aynı dönemde ekonomi büyürken, emeğin büyümeden aldığı pay düşüyor. Ekonomide çarklar, işçiden alıp sermayeye vermek için dönüyor…

Burası 1 Mayıs meydanı… Tüm değerleri üreten bizleriz, biz emekçileriz. Ürettiğimiz değerden payımızı istiyoruz. Adil bölüşüm talep ediyoruz!

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, artan vergi kesintileriyle ücretlerimiz kuşa dönüyor. Gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizlik belimizi büküyor. Ülkemizde toplanan vergilerin yükünü, kazançları zirveye çıkan işverenler değil işçiler çekiyorsa, bu bozuk vergi sistemi derhal değiştirilmeli ve daha adil hale getirilmelidir.

Yılın başında aldığımız ücreti yılın sonunda da almak istiyoruz. Cebimizden elinizi çekin.

Sadece cebimize değil, ekonominin temel direği KİT’lere de göz dikiyorlar… Ama biz 1 Mayıs’ta, emeğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz, özelleştirme politikalarına dur diyoruz… Hayatın her alanındaki sömürüye karşı, sağlık ve barınma hakkımızı savunuyoruz.

Krizin, durgunluğun faturasını biz ödemeyeceğiz. Küçülme bahanesiyle keyfi işten çıkarmalara karşı çıkıyoruz.

Kıdem tazminatımızın tartışmaya açılmasına, iş güvencemizin yok edilmesine, güvencesizleşmeye ve esnekleşmeye hayır diyoruz. Köle gibi çalışmayacağız… Kamuda ve özelde taşeron çalışmaya son verilmelidir.

Patronların cepleri şişsin diye kelle koltukta çalışmayacağız! Yıllardır fabrikalarda, tezgahlarda ve madenlerde daha fazla işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesini istemiyoruz.

Buradan sendikasızlaştırma amacıyla işten çıkarmaya “performans düşüklüğü” gerekçesi uyduran işverenlere de çağrı yapıyoruz: Sendikalaşma yasal ve Anayasal hakkımızdır, önünde duramazsınız.

Grev hakkının erteleme kararlarıyla gasp edilmesine son verilmeli, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Seçim sürecinde halkımızın ve işçi sınıfının, işte bu gerçek sorunları tartışılmalıdır. Taleplerimize ve emekçilere “sırtta kambur” olarak bakılamaz. Emeğin sesine kulak verilmelidir. Bugün susarsak, yarın sorunlarımız daha da ağırlaşacak. Susmayacağız!

İşçiyiz, emekçiyiz, onurumuzla ve insana yaraşır bir şekilde çalışmak istiyoruz.

ÇANKIRI da bulunan tüm işçi emekçileri bu günlerde meydanda olmaya davet ediyorum, kimse bundan korkmasın çekinmesin, bu bir hak mücadelesinin, hakça paylaşımın, doğru bir şekilde yapılması gerektiğinin haykırıldığı gündür,

1 Mayıslar asla Devlete küfretme, isyan etme günleri olmamalı, asla devlet malına zarar verme ortamlarına dönüştürülmemeli, tüm işçiler aileleri ile çocuklarıyla bu günü coşkulu bir şekilde Nevruz havasında, şölen havasında kutlamalı ve haklı taleplerini legal ortamlarla ilgili kişilere iletmeliler.

ÇANKIRI genelinde özel sektörün hiçbirinde sendika yok, çalışma koşulları sağlıklı değil,

Buradan açıkça haykırıyorum,
-Akü Emekçileri Sendikal çatı altında olmalıdır,
-Ernamaş Emekçileri sendikal çatı altında olmalıdır,
-Korgun, Şabanözü ve diğer OSB Emekçileri sendikal çatı altında olmalıdır,

Akü, Alpin, Gelal, Berrak, Untaş, Salti, Safir, Ernamaş, Meteplast, Elevsan, Enpak, Turaç, Capex, Güral, Megasan, Seramik, Aytaç, Kıcıman, Kırıker Metal, Lotus Döküm, Farika, Petrol istasyonları, Tekstil ve Temizlik şirketleri…

Bunların tamamında Sendikalaşma olmalı, en kötü şartlarda iş kanunu yasası uygulanır ve yapılacak toplu iş sözleşmeleri ile de yasanın üzerine çıkılarak refah seviyesi yüksek bir işçi kesimi ortaya çıkarmış olunur, bunda çalışan işçilerin aileleri kazanacağı gibi, tüm Çankırı esnafı da payına düşeni alacaktır.

Sendikal örgütlenmeden asla korkmayalım, işten atılırım korkusuna kapılmayalım, Rızkın kefili yalnızca ALLAH tır,

Unutmamalıdır ki; Mücadele edenler her zaman kazanamayabilir, ancak Kazananlar yalnızca Mücadele edenlerdir…

Petrol iş sendikası olarak örgütlü olduğumuz Lastik Fabrikası’nda Toplu İş Sözleşmeleri yürütüyoruz, hedefimiz bu sözleşmeler ile Lastik işçisinin hak ettiği ücretlere ulaşması ve dünya markası kaliteli bir Lastiğin, Refah seviyesi yüksek, kendini işine odaklamış, daima kalite ve iş güvenliğine önem veren bir işçi potansiyeli oluşturmaktır,

Lakin İşverenimiz her sözleşme dönemimizde bizim taleplerimize yaklaşmak istemeyip ücretleri alt seviyelerde tutmaya çalışarak Lastik işçisine yakışmayan ücretler teklif etmekten kaçınmıyorlar.

Bu yıl sonunda yeni bir sözleşme sürecimiz başlayacaktır, buradan iş verene çağrımız, biz Emekçileri yormayın, Yasal Grev gününe kadar Emekçileri oyalamayın, alın terinin karşılığı emeklerini gasp etmeyin, 9 yıldır fedakarca çalışan biz Emekçilere göre artık fedakarlık karşılıklı olmalı, fedakarlık kelimesi karşılıklı olarak Feda ve Kar edilirse anlam buluyor, bu güne kadar Feda eden hep işçiler, Kar eden hep işverenler oldu,

Artık Lastik işçisi verdiği emeğin karşılığı olarak kar etmek istiyor, refah seviyesinin yükselmesini istiyor ve işverenlerimizden bu Kapitalist düşünceleri bırakıp birazda işçi lehine Feda etmesini bekliyoruz,,,

-Bizim Yakınkent OSB’nin öncelikli sorunları vardır,
-Konut, Ambulans, İtfaiye birimi
-Konut azlığı ve kiraların yüksekliği nedeni ile işçilerimizin il dışına taşınmalarını istemiyorum, burada kazanan burada kalmalı, harcamalarını da burada yapmalılar,

Siyasilerimizden bu konuya ivedilikle çözüm getirmelerini talep ediyoruz.

Unutmayalım ki;
“Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa…
Adil ve barış içerisinde yaşayacağımız bir dünya ancak işçi sınıfının mücadelesi ile kurulacaktır. Bütün emekçilerin ve üyelerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyoruz.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü!!!

Tekrardan bu duygu ve düşünceler içerisinde,
Anadolu’nun ortasında, bakir toprakların, düşüncesi fakir, talepleri fakir, direnişi fakir İşçi ve Emekçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramımız, Kutlu olsun,
Allah yar ve yardımcınız olsun, Hızır Ata yoldaşınız olsun, Kalın sağlıcakla…”

Petrol-iş Şube Yönetimi adına Şube Başkanı
Halil İbrahim TOPCU

reklam

YORUM YAP