reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

TOBB FEN LİSESİ TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE

Yayınlanma Tarihi : Google News
TOBB FEN LİSESİ TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE
reklam

      Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi.

      Yarışma kapsamında Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi, Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi ve TOBB Fen Lisesi, Ankara bölge sergisi proje değerlendirme sürecine kalmayı başararak ilimizi temsil ettiler.

      TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencileri Can Pusat Dinçer, Hüseyin Batuhan Yeniköse, Pusat Karaman’ın danışman öğretmenleri Oktay Barut gözetiminde hazırladıkları “Teknoloji Tasarım” dalındaki “Tip-1 Solunum Rahatsızlıkları Olan Hastalar Tarafından Kullanılan Oksijen Konsantratörlerinin Kandaki Oksijen Seviyesine Göre Otonomlaştırılması” projesi Ankara Bölge Finalisti olup Türkiye finalinde ilimizi temsil etmeye hak kazandı.

      Projede yer alan öğrencilerden Can Pusat Dinçer; “Annemin yaşadığı sorunlar üzerine bulduğumuz bu proje, bizlerin yetenek ve çabaları sayesinde Ankara bölge finalisti oldu. Daha sonra yapılan değerlendirmede Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı. Bizler, bu gibi yarışmalarda sorunları efektif yoldan çözmeyi öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Şehrimizi ve okulumuzu, bu yarışmada temsil etmekten gurur duyuyoruz. Proje aşamaları süresince başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, okul idaremize ve danışman öğretmenimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

      Danışman Öğretmen Oktay Barut ise “Emek gençlerimizin, gurur bizim dediğimiz proje çalışmalarında Türkiye finalleri için gün sayıyoruz. Eminim ki orada da okulumuzu ve Çankırı’yı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Projenin başvuru aşamasından bu güne kadar bizden desteklerini esirgemeyen başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, Okul Müdürümüz Doğan Yıldız’a  ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimine teşekkür ediyoruz.” dedi.

      Okul Müdürü Doğan Yıldız, Çankırı TOBB Fen Lisesi’nin geleceğe dokunduğunu ifade ederek bunun bir başlangıç olduğunu ve başarıların artarak devam edeceğine inandığını söyledi. Çankırı TOBB Fen Lisesi’nin de bu yolda ilerlediğini ifade edip öğrencilerinin her birinin sevilip geliştirilmeye layık olduğunu böyle öğrencilere emek ve zaman vermekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

reklam

YORUM YAP