reklam
reklam
DOLAR31,5756% 0.67
EURO34,3381% 0.84
STERLIN40,1479% 0.99
FRANG35,7123% 0.54
ALTIN2.148,11% 2,24
BITCOIN2.132.1457.878
reklam

TEHLİKE ARZ EDEN HAYVAN SAHİPLERİNİN DİKKATİNE

Yayınlanma Tarihi : Google News
TEHLİKE ARZ EDEN HAYVAN SAHİPLERİNİN DİKKATİNE
reklam

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz ve her duyduğumuzda yüreğimizi burkan “Köpekler çocuklara saldırdı” haberleri, hükümeti de harekete geçirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla yayınlanan genelge ile tehlike  arz  eden  hayvanları  üretmek,  sahiplenmek, sahiplendirmek,  barındırmak,  beslemek,  takas  etmek,  sergilemek,  hediye  etmek  ve  bunların  ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklandı.

Genelgede yasaklı hayvanları ellerinde bulunduran vatandaşların 14 Ocak 2022 tarihine kadar hayvanlarını  kısırlaştırmaları  ve  buna  dair  belgeyle  birlikte  Bakanlığa başvurarak  veri  tabanına  kayıt  ettirmeleri, aksi halde kendilerine 14 bin 982 Lira ceza uygulanacağı da belirtiliyor.

Bakan Pakdemirli imzasıyla yayınlanan genelge şu şekilde:

“7332 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu İle Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”  14/07/2021  tarihli  ve  31541  sayılı  Resmi  Gazetede  yayımlanarak  yürürlüğe  girmiştir.  Bahse konu  Kanunun  5  inci  maddesi  kapsamında  5199  sayılı  Hayvanları  Koruma  Kanunu’nun  14  üncü maddesinin  (l)  bendi  “Bakanlıkça  belirlenen  tehlike  arz  eden  hayvanları  üretmek,  sahiplenmek, sahiplendirmek,  barındırmak,  beslemek,  takas  etmek,  sergilemek,  hediye  etmek  ve  bunların  ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır.” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu kapsamda, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair Bakanlığımızca, İçişleri Bakanlığı, Türkiye  Bilimsel  ve  Teknolojik  Araştırma  Kurumu,  veteriner  fakülteleri,  Türk  Veteriner  Hekimleri Birliği  ve  sivil  toplum  kuruluşu  temsilcilerinden  oluşturulan  komisyon  tarafından;  Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir.

Bu  minvalde,  5199  sayılı  Kanunun  yukarıda  zikredilen  14  üncü  maddesi  hükmü  uyarınca, Amerikan  Pitbull  Terrier,  Dogo  Argentino,  Fila  Brasilerio,  Japanese Tosa,  American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas  etmek,  sergilemek,  hediye  etmek  ve  bunların  ülkemize  girişini,  satışını  ve  reklamını  yapmak yasaklanmış olup bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacaktır.

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekleri, bu Genelge yürürlüğe girdiği tarihte elinde bulunduranlardan, 14.01.2022 tarihine  kadar  hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte Bakanlığımıza başvurarak veri tabanına kayıt  ettirenler hakkında 5199  sayılı Kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacaktır.

14.07.2021 tarihinden önce sahiplenilmiş Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio ırkı  köpeklerden, 14.07.2021 tarihinden önce gebe kalmış olanların kısırlaştırma işlemi için hayvanların doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenecektir. Bu genelgenin  yürürlüğe girmesinden önce gebe kalmış American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin de kısırlaştırma işlemi için hayvanların doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenecektir.

Bu  hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecektir. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Ağızlık ve tasma takma zorunluluğu ile halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk oyun alanları ve parklarına girme yasağı, Genelgenin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulanmaya başlanacaktır. Bu fıkra hükümlerine aykırı hareket edenlere, 14.982 (On dört bin dokuzyüz seksen iki) TL idarî para cezası verilecektir. Bu fıkradabelirtilenyasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilecek ve hayvanlara el konulacak ve hayvan, konulabileceği bakımevi bulunan en yakın belediye tarafından hayvan bakımevine götürülecektir.

Söz  konusu hayvanların sahibi olanlar, hayvanlarını en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir. Yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevleri, bu madde uyarınca teslim edilen hayvanları kabul etmek zorundadır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Dr. Bekir PAKDEMİRLİ
Bakan

reklam

YORUM YAP