reklam
reklam
DOLAR31,2277% 0.08
EURO33,9713% 0.24
STERLIN39,6481% 0.24
FRANG35,4950% -0.08
ALTIN2.038,85% -0,08
BITCOIN1.957.0835.779
reklam

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI AYŞE AYŞİN IŞIKGECE ÇANKIRI’YI ZİYARET ETTİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI AYŞE AYŞİN IŞIKGECE ÇANKIRI’YI ZİYARET ETTİ
reklam

Bir dizi ziyaretler için Çankırı’ya gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’i makamında ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Işıkgece, “Yeter ki siz üretin, biz ürünlerinizin arkasında olacağız.” dedi.

      İlk olarak Valiliği ziyaret eden Bakan Yardımcısı Işıkgece, Vali Abdullah Ayaz ve beraberindekiler tarafından Valilik önünde karşılandı. Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından ilimizdeki diğer programlara katılmak üzere Valiliğimizden ayrılan Ayşe Ayşin Işıkgece’ye ziyaretinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel, Daire Başkanları Ender Burçak ile Özgür Akif Tel, Özel Kalem Müdürü Mehmet Mithat Hitit ve diğer yetkililer de eşlik etti.

Tarım alanında önemli projelere imza atan Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Çankırı’ya geldi. Programı dâhilinde Çankırı Belediyesine ziyaret gerçekleştiren Işıkgece, belediye hizmet binası önünde Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve ekibi tarafından karşılandı. Bakan Yardımcısı, daha sonra makama geçerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Coğrafi Ürünlere Maşallah”

Dikim atölyesinde maske ve işçi kıyafetleri ürettiklerini, kooperatif kurma yolunda olduklarını, yöresel ürünlerde yaptıkları coğrafi işaret başvurularını, küpecik peyniri ve Kızılcık ekşisi üretimini anlatan Başkan Esen, Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’den maşallah aldı. Kadın Kooperatifleri ile ilgili yürüttükleri projeyi anlatan Işıkgece, “Kadınlarımız para kazansın, çalışma hayatının içerisinde olsunlar istiyoruz, ama hijyen üretiminden tutun da barkod bilgileri, ambalajlama ve nasıl pazarlanacağı konusunda desteklemek gerekiyor. Ürünlere pazar oluşturabilmek çok önemli. Bu yüzden Kız Kardeşim Projesi başlattık. 6 pilot il seçtik. Kooperatifleşme, üretim ve pazarlama eğitimleri veriyoruz. Bu bayram sonunda Ayaş’ta ilk denemeyi yapacağız. Bundan sonraki süreçte ise ürünü reyona koymak için her ilimize bu alanda ücretsiz danışman belirleyeceğiz. Ambalaj kısmını bitirdikten sonra fuar alanına ürünleri getirerek pazar imkânı oluşturacağız. Ürünü albenili hale getirerek gelecek kuşaklara aktarılması ve kalıcı olması için paraya dönüştürmemiz şart.” dedi.

Esen’in “Yerel ürünlerimizi aslına uygun olarak yaşatmak, tanıtmak için üretim kısmında çiftçi gibi tarlada olacağız. Çankırı’nın zengin ürünlerine sahip çıkmak için gerekli tüm girişimlerde bulunuyoruz. Proje kapsamındaki pilot iller arasına inşallah bizi de dâhil edersiniz.” sözleri üzerine Bakan Yardımcısı Işıkgece, “Bakanlık olarak diyoruz ki; yeter ki siz üretin, biz ürünlerinizin arkasında olacağız.” dedi.

Ziyaret sonunda şeref defterini imzalayan Işıkgece’ye Esen tarafından Çorak Yerler Kazı alanında çıkarılan ve Çankırı Kaplanı olarak da bilinen “Kılıç Dişli Kaplan” heykeli hediye edildi.

reklam

YORUM YAP