reklam
reklam
DOLAR31,5736% 0.66
EURO34,3320% 0.82
STERLIN40,0888% 0.87
FRANG35,6844% 0.46
ALTIN2.148,99% 0,00
BITCOIN2.154.5858.686
reklam

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ % 50 HİBE İLE 110 YETİŞTİRİCİYE 110 DAMIZLIK AKKARAMAN KOÇU DAĞITTI

Yayınlanma Tarihi : Google News
TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ % 50 HİBE İLE 110 YETİŞTİRİCİYE 110 DAMIZLIK AKKARAMAN KOÇU DAĞITTI
reklam

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Çankırı’da % 50 hibeli olarak 110 adet yetiştiriciye 110 adet Damızlık Akkaraman Koçu dağıtımı yapıldı.

22 Ağustos Salı günü düzenlenen koç dağıtım programına; Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Dr.Hüseyin Düzgün, Ak Parti Çankırı İl Merkez İlçe Başkanı Bahri Kılıç, Çankırı Defterdarı Umut Vural, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek, Çankırı Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cemal Çelik ile yetiştiriciler katıldı.

Çankırı Belediyesi’nin ilimize yeni kazandırdığı Yapraklı yolundaki Canlı Hayvan Pazarı’nda bugün düzenlenen programda; Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Sivas İli Ulaş İlçesi Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nden alınan kaliteli, vasıflı 110 adet koç yetiştiricilerimize dağıtıldı.

Program kapsamında söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “İlimizde uygulanan Akkaraman Irkı Koyunlarda Verimliliği Artırma Ve Islah Amaçlı Koç Dağıtım Projesi ile küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize bugün verilecek olan iyi kalitedeki damızlık koçlar sayesinde sürülerdeki akrabalığın önüne geçilerek, sürüde kan tazeleme yoluyla verim artışı sağlanması hedeflenmektedir.

Sürünün geleceği koçun kalitesine bağlıdır. Bir koç yılda ortalama 30-35 aşım yaptığı hesaplanırsa, elimizdeki mevcut Koyun ırkı üstün özelliklere sahip olmasa bile koçun tesiri ile verim artışı sağlanabilmektedir.

İlimiz genelinde toplam 187 bin küçükbaş hayvan mevcudu bulunmakla birlikte bu hayvanların %72 ‘sini Akkaraman Irkı hayvanlar oluşturmaktadır. Proje kapsamında; Akkaraman ırkının en üstün özelliklerine sahip Sivas ilinde bulunan ULAŞ Tigem İşletmesinde yetiştirilen Koçlardan 110 adedi İl Müdürlüğümüz personellerince yerinde seçilerek belirlenmiştir.

Bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz koçları talep eden Akkaraman ırkı anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz arasından, değerlendirme kriterlerine göre belirlenen 110 adet yetiştiricimize, 110 baş damızlık koçlar kura ile belirlenerek teslim edilecektir. Projemizin gerçekleşmesinde bize destek olan Çankırı Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine, İl Özel İdaresine ve Sayın Valimize teşekkürlerimizi arz eder, projenin yetiştiricilerimize bol kazançlar getirmesini ve hayırlı uğurlu olmasını diler, saygılarımı sunarım.” dedi.

Düzgün’ün açılış konuşmasının ardından program, Damızlık Akkaraman Koçu almaya hak kazanan üreticiler için kura çekimleriyle devam etti.

reklam

YORUM YAP