Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

SİNSİ BÖBREK KANSERİ (PARSİYEL NEFREKTOMİ) OPERASYONLA YOK EDİLDİ

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzm. Op. Dr. Cem Dilmen, başarıyla tamamladığı bir böbrek kanseri ameliyatını daha bizlerle paylaştı. Buyrun detayları kendisinden dinleyelim; “Böbrek nedir? Ne işe yarar? Böbrek tümörü nedir? Öncelikle kısaca bunlardan bahsedeyim; Böbrek, vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan, kanı filtreleyip, temizleyip, idrar üretimini sağlayarak artık ve zehirli maddelerin dışarı […]
Genel - 24 Ocak 2022 20:43 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzm. Op. Dr. Cem Dilmen, başarıyla tamamladığı bir böbrek kanseri ameliyatını daha bizlerle paylaştı. Buyrun detayları kendisinden dinleyelim;

“Böbrek nedir? Ne işe yarar? Böbrek tümörü nedir? Öncelikle kısaca bunlardan bahsedeyim;

Böbrek, vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan, kanı filtreleyip, temizleyip, idrar üretimini sağlayarak artık ve zehirli maddelerin dışarı atılımını sağlayan organımızdır.

Böbrek kanseri ise, böbrek hücrelerinin kötü huylu hale geldiği ve kontrolden çıkarak tümör oluşturduğu bir hastalıktır. Yani böbrek kanseri böbreklerdeki hücrelerin anormal büyümesinden kaynaklanır.
Kanser türlerinin ortalama %2-3’ünü oluşturacak sayıda olsa da erken tanı ve tedavi fazlasıyla önemlidir. Çünkü erken evrede kanser hiçbir belirti vermeksizin sessiz ve sinsi bir şekilde ilerleyebilir.

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğumuz bir böbrek kanseri ameliyatını örnek göstererek anlatacak olursak;

Tarafımıza sol yan ağrısı, kilo kaybı şikayetleri ile başvuran hastamız A.D’nin hastanemizde farklı bir şikayetle gittiği farklı bir poliklinikte yapılan ultrason sonucunda sol böbreğinde 5.5 cm.lik bir kitle tespit edilerek tarafıma konsülte edildi. Hastamızı fiziki olarak muayene ettikten sonra gözden kaçan hiç birşey olmaması adına tüm kanser tarama tetkikleri ve ileri tetkiklerin hepsi itina ile yapıldı.

İleri tetkiklerinde ise sol böbreğin neredeyse yarısını kaplayan kötü karakterde bir tümör tespit ettik. Hastamıza ve yakınlarına durumun ciddiyetini anlatarak biran önce ameliyat olması gerektiğini ve işlemin büyüklüğünü, önemini detaylı bir şekilde anlattık. Ameliyatı yapabileceğimizi fakat isterse üniversite hastanelerinde olmak kaydı ile de bu ameliyatın yapılabileceğini izah ettik.

Kendisinin ve yakınlarının bize güvenmesi ve başka bir merkeze gitmek istemediğini ısrarla belirtmesi üzerine gerekli hazırlıklarımızı ve işlemleri gerçekleştirerek hastamızı operasyona aldık. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede böbreği almadan tüm kitleyi böbrekten çıkarmak nasip oldu. Eski teknikte bu ameliyatlarda tüm böbrek alınmaktaydı ancak son teknik ve teknoloji parsiyel nefrektomi ile böbreğin sadece tümör olan kısmını alma imkanı tanıyor. Hastamızı 2 gün misafir edip sonrasında şifa ile taburcu ettik. Şuan için hastamızın durumu gayet iyi, hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır.

Bu ameliyat Çankırı’da yaptığımız en büyük böbrek tümörü ameliyatı oldu. Geçen yıl bu denli büyük tümörler olmasa da bu ameliyat tekniğinden yaklaşık 15 hastamıza uyguladık. Ne mutlu bize ki hepsini de şifa ile taburcu ederek sağlıklarına kavuşmalarında vesile olduk. Yeni yılda da ameliyatlarımızın hız kesmeden devam etmesini, tüm hastalarımızın sağlığına kavuşmasını umut ediyor ve hastalarımıza Allahtan şifalar diliyorum.” diyerek cümlelerine son verdi.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzm. Op. Dr. Cem Dilmen başarılı tanı, teşhis, tedavi ve zorlu ameliyatları ile Çankırı’nın adını da sık sık duyuran, özellikle kanser vakalarını da kapsayan çalışmalara imza atan bir hekimimiz. Kendisine şifa ile taburculuğa vesile olduğu bu zorlu vaka ve bize yapmış olduğu bu anlatım için teşekkür ederiz. Çankırı’mızda bu tarz büyük ve önemli işlemlerin, ivme alarak devam edebiliyor olmasını dileriz.

 

Genel - 20:43 A A
BENZER HABERLER