reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

SEVİLAY KANTAŞ’TAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
SEVİLAY KANTAŞ’TAN BİR BAŞARI HİKAYESİ
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Sanat Tasarım Mimarlık Fakültesi Yüksek Lisans mezunu Sevilay Kantaş, Hayaller ve Hayatlar isimli kişisel Seramik Heykel Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturdu. Sevilay Kantaş, 22 – 26 Eylül tarihlerinde ÇAKÜ Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi zemin katta düzenlenen kişisel sergisinde tamamı kendi el işçiliği olan toplam 10 eserini sergiledi.

Eserlerini tamamen doğal çömlekçi çamuru ve seramik malzemeleri elle şekillendirerek işleyen Kantaş, teknik yöntemlerle ikinci kez fırınlama yaparak renklendiriyor. Her eserinde ayrı bir konuyu canlandıran Kantaş’ın bir eseri de Kıbrıs Devlet Müzesi’nde sergileniyor. Anadolu Çocukları isimli bu eserinde 80’li 90’lı yılların siyah önlüklü ilkokul çocuklarını anlatan Kantaş, Göçük isimli bir diğer eserinde ise depremde enkaz altında kalıp çaresizce yardım bekleyen insanları ve çaresizce yardım etmek isteyen ama elinden birşey gelemeyen insanları betimlemiş. Göçük isimli eserini kırmızı çömlekçi çamurunu elle şekillendirerek yapmış, hatta metal elleri de elleriyle form verip kumaş parçaları kullanılarak fırınlamış.

Sevilay KantaŞ, Çankırı doğumlu. Lisansını ÇAKÜ Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Seramik Bölümü’nde tamamladı. ÇAKÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Sanat ve Tasarım Anabilim Dalı Yüksek Lisans mezunu. Seramik heykellerden sanatsal eserler üretiyor ve çalışmalarında genel olarak güncel konuları ele alırken bazı çalışmalarında da geçmişin çocukluğunu günümüze sanat eserleri olarak taşımayı ve izleyicinin zihninde o dönemin çocukluğuna küçük bir yolculuk yapmalarını amaçlıyor.

Sevilay Kantaş, sergi hakkındaki düşüncelerini sorduğumuzda şunları söyledi:

“Bu sergi benim için bir başarı hikayesidir diyebilirim. İstediğinizde her şeyin mümkün olabileceğini kendim adına hayal edip, bir hayalin peşinden bulunduğum konuma geldiğimin bir özetidir. Eğer isterseniz, başaramayacağınız hiç birşey yoktur. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Çocukluğumda bir hayal olan sanat, şuan mesleğim ve amacımdır da diyebilirim. Ben çocukken ne olmak istiyorsun sorusuna, ressam ya da bir heykeltraş olmak istiyorum cevabını hayata geçirdiğimi düşünüyorum. Şuan olmak istediğim yerdeyim.”

reklam

YORUM YAP