14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

OTO GALERİLER KAPATILIYOR MU?

Türkiye’de sıfır araç piyasasından daha fazla olan ikinci el araç alım satım piyasasında herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Noter aracılığıyla kolayca yapılabilen araç alım satımı yasal düzenleme altına alınıyor. 13 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan resmi gazetede İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler için yapılan düzenlemede yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmiş, yetki belgesi almayan […]
Çankırı - 23 Temmuz 2019 02:58 A A

Türkiye’de sıfır araç piyasasından daha fazla olan ikinci el araç alım satım piyasasında herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Noter aracılığıyla kolayca yapılabilen araç alım satımı yasal düzenleme altına alınıyor.

13 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan resmi gazetede İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler için yapılan düzenlemede yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmiş, yetki belgesi almayan kişi veya kurumların ikinci el araç alım-satımı yapamayacakları resmileşmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetki belgesi alınması için 13 Ağustos 2019 tarihine kadar da bir süre tanımıştı.

Yetki belgesi almak için gerekli olan en önemli olan şart Oto Galericilik yapılacak işyerinin imar durumu, genelgeye göre Oto galericilik yapmak için en az 100 m2 bir alana sahip olmak ve işyerinin imar durumunun ticari alan olması gerekiyor. Yani konut altı oto galericilik tarihe karışıyor.

Gerekli şartları yerine getirebilmek için tanınan sürenin azlığından ve kendilerine uygun bir yer gösterilmediğinden yakınan oto galericiler bu durumdan şikayetçi oldular. Kendileriyle görüştüğümüz galericiler konu hakkında “Bize tanınan süre çok kısıtlı, bu sürenin en azından 31 Aralık 2020’ye uzatılmasını ve bize işimizi devam ettirebileceğimiz bir Galericiler Sitesi için yer gösterilmesini istiyoruz” diye yetkililere sitem ettiler.

Çankırı - 02:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.