14° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ORMANCILIK BÖLÜMÜ-AVCILIK VE YABAN HAYATI PROGRAMI YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk defa öğrenci alarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO bünyesinde faaliyete geçen Ormancılık Bölümü-Avcılık ve Yaban Hayatı Programı üniversite tercihlerinin devam ettiği bu günlerde aday öğrenciler için önemli bir seçenek oluyor. Bu bölümü tercih etmek isteyecek üniversite adayı öğrenciler için genel bir bilgilendirmede bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO Ormancılık Bölümü-Avcılık ve […]
Çankırı - 12 Ağustos 2020 10:04 A A

2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk defa öğrenci alarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO bünyesinde faaliyete geçen Ormancılık Bölümü-Avcılık ve Yaban Hayatı Programı üniversite tercihlerinin devam ettiği bu günlerde aday öğrenciler için önemli bir seçenek oluyor.

Bu bölümü tercih etmek isteyecek üniversite adayı öğrenciler için genel bir bilgilendirmede bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO Ormancılık Bölümü-Avcılık ve Yaban Hayatı Programı öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Seda Erkan Buğday, 2 yıllık bir program olan Avcılık ve Yaban Hayatı Programından mezun olan öğrencilerin “Yaban Hayatı Teknikeri” unvanını alıp Türkiye’nin her yerinde iş bulabileceklerini ifade etti.

Buğday, mezun öğrencilerin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMPGM) ve Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde “Orman Muhafaza Memuru” ve “Av Koruma Memuru”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda, belediyelerin çevre birimlerinde, çevre danışmanlık şirketlerinde tekniker ve sürdürülebilir enerji şirketlerinde yaban hayatı izlemesini gerçekleştiren personel olarak istihdam edildiklerini söyledi.

Dr. Öğretim Üyesi Seda Erkan Buğday konuşmasının devamında, “Bu bölümden mezun öğrenciler Orman Fakültelerinin Orman Mühendisliği ve Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi bölümlerine geçiş yapabilmektedirler. Çankırı’da yakın zamanda öğretim elemanlarımızın da yer aldığı ve hâlâ devam eden biyolojik çeşitlilik ve izleme çalışmalarında bugüne kadar binlerce türe rastlanmıştır. Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin olan bu bölgede Ormancılık Bölümüne ve bu bölümün mezunlarına ihtiyaç vardır. Çankırı aynı zamanda ormandan bozkıra geçiş bölgesi olduğundan dolayı zengin tür çeşitliliğine sahiptir. Okulumuzda öğrencilerimiz teorik derslerden yaban hayatına, ormancılığa ve avcılığa dair temel bilgileri edinmektedirler. Uygulamalı derslerimiz ise arazide gerçekleştirilmektedir. Arazide gerçekleşen çalışmalarda birçok türü ve habitatı öğrenmeye Çankırı doğası da imkân vermektedir. Bu konuda Üniversitemiz her türlü desteği sağlamaktadır.” dedi.

Çankırı - 10:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.