Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

MOTORLU ARAÇ SAHİPLERİ BU SENE 2 KERE MTV ÖDEYECEK

2023 yılı için 1 defaya mahsus olduğu bildirilen ve 26 milyondan fazla araç sahibini ilgilendiren karara göre, yıl sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlar ve mevcut trafiğe kayıtlı araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi iki katına yükseltildi. Konu ile ilgili açıklama AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den geldi. Güler açıklamasında, deprem sonrası ekonomik tedbirlerin zaruri olduğunu […]
Ekonomi - 6 Temmuz 2023 10:52 A A

2023 yılı için 1 defaya mahsus olduğu bildirilen ve 26 milyondan fazla araç sahibini ilgilendiren karara göre, yıl sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlar ve mevcut trafiğe kayıtlı araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi iki katına yükseltildi. Konu ile ilgili açıklama AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den geldi.

Güler açıklamasında, deprem sonrası ekonomik tedbirlerin zaruri olduğunu belirterek, 2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeneceğini ve ek MTV’nin aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması fark etmeksizin, tüm araçlar için uygulanacağını söyledi. Güler, “17 maddelik hazırladığımız teklifte kurumlar vergisi ve MTV’de yeni düzenlemeler yapıyoruz, vergi kanunlarımızda yer alan bazı istisnaların kaldırılması yönünde değişiklikler öneriyoruz. Ayrıca vergi kanunlarında yer alan bazı maktu vergi tutarlarının GSYH içindeki paylarının azaldığını dikkate alarak, maktu tutarların güncellenmesine imkân verecek şekilde yetki düzenlemelerini öngörüyoruz” dedi.

MTV’de Ocak ve Temmuz olmak üzere iki taksit dönemi bulunuyor. Yasa teklifi meclisten geçerse, ilk taksiti Ocak’ta ödeyenler ödedikleri taksit tutarı kadar ek vergiyi kanunun yayımlandığı ayın sonuna kadar, ikinci taksidi ise Kasım ayı sonuna kadar ödeyebilecekler.

Yasa teklifine göre 2023 yılı için belirlenen genel kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 25’e yükseltilirken, finansal kiralama, faktöring, elektronik ödeme şirketleri, sermaye piyasası kurumları ve sigorta şirketlerinin kurumlar vergisi oranı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi. İhracatı teşvik eden kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançlar için 1 puan olarak uygulanan Kurumlar Vergisi indirimi ise 5 puan olarak uygulanacak.

Ekonomi - 10:52 A A
BENZER HABERLER