reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

MALİYE IBANLA ÖDEME ALAN İŞLETMELERİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Yayınlanma Tarihi : Google News
MALİYE IBANLA ÖDEME ALAN İŞLETMELERİN PEŞİNE DÜŞTÜ
reklam

Son dönemlerde bazı işletmelerin ödemeleri kredi veya banka kartı ile almak yerine IBAN no.larına talep ettikleri yönündeki şikayetlerin artması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı, “IBAN ile ödeme” işlemlerinin peşine düştü. Bu yöntemle banka ve POS cihazı komisyonundan kaçan mükelleflerin kazançlarını kayıt dışı hale getirdiği belirtildi. Bakanlık müfettişleri, sürekli para gönderilen banka hesaplarını incelemeye aldı.

Müfettişler, şikayetler üzerine kart ile ödeme almak yerine IBAN’a havale isteyen işletmeleri takibe aldı. İşletmelerin IBAN’a havale yöntemi ile fiş ve fatura düzenlemekten kaçındığı, Maliye’nin de kayıt dışı ile mücadele kapsamında çalışmalarını hızlandırarak alınan önlemlerle KDV, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisinde kayıpların önüne geçmeyi hedeflediği aktarıldı.

Buna göre sürekli farklı kişilerden hesaplara para gönderilen banka hesabı sahiplerine ceza uygulanacak, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı kazançları ile harcamaları arasında uyum olmayan kişilere yönelik analizlerini hızlandıracak.

Özellikle hizmet sektöründe işletme sahipleri, vergiden kaçınmak için fiş ve fatura düzenlemiyor, bunun için de IBAN’la ödeme alıyorlar. Vergi müfettişleri de hem şikâyet üzerine hem de hesap hareketlerini izleyerek vakaları tespit ediyor ve anında cezai işlem uyguluyor.

Hazine ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek konu hakkında yaptığı açıklamada, “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP