reklam
reklam
DOLAR31,5736% 0.66
EURO34,3320% 0.82
STERLIN40,0888% 0.87
FRANG35,6844% 0.46
ALTIN2.148,99% 0,00
BITCOIN2.154.5858.686
reklam

MAHMUD ESAD COŞAN VAKFI 18. ULUSLARARASI KURBAN ORGANİZASYONU BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
MAHMUD ESAD COŞAN VAKFI 18. ULUSLARARASI KURBAN ORGANİZASYONU BAŞLADI
reklam

Kurban etleri Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirler dahil Türkiye’nin 15 ilindeki ve Endonezya’daki hak sahiplerine ulaştırılacak. Büyükbaş ve küçükbaş vekaletlerin kabul edildiği organizasyonda, bu yıl ilk kez vekalet sahipleri de talep ederse kesilen kurbanların etlerinden alabilecek.

Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı 18. Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda büyükbaş ve küçükbaş kurbanlar için vekalet kabulüne başlandı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar için bugüne kadar pek çok faaliyet gerçekleştiren MEC Vakfı, bu yılki kurban organizasyonunu deprem bölgesini de kapsayacak şekilde genişletti.

Birinci elden Hak Sahiplerine ulaştırılacak

“Hakk İçin Yap, Hakkıyla Yap” ilkesiyle faaliyetlerini gerçekleştiren vakıf, Türkiye’de 15 şehirde ve yurt dışında kurban etlerini birinci elden hak sahiplerine ulaştıracak.

Modern tesislerde hijyenik koşullarda kesilecek kurbanların etleri, soğuk zincir lojistiğine dikkat edilerek muhafaza edilecek. Dağıtımlar, deprem bölgesindeki Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’nın yanı sıra yurt içinde İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Kocaeli, Sakarya, Kayseri’de, yurt dışında ise Endonezya’da gerçekleşecek.

Gönüllü ve Bağışçılar da sürece katılacak

Kurbanın bir ibadet olduğu bilinciyle, 2006’dan bu yana her aşaması İslami usullere uygun olarak gerçekleştirilen organizasyonda bu yıl gönüllü ve bağışçılar da sürece dahil edilecek.

İlk kez hayata geçirilen “Kurban Eti İkramı” ve “İhtiyaç Sahibi Tavsiyesi” uygulamaları sayesinde vekalet sahipleri de kurban eti ikramı alabilecek ve ihtiyaç sahibi önerebilecek.

Türkiye’de kesilecek “Büyükbaş” kurbanlar için vekalet bedeli 5.900 TL olarak belirlenirken, Avustralya’da kesilerek Endonezya’da dağıtılacak “Küçükbaş” kurbanlar için de 3.750 TL karşılığında vekalet verilebilecek.

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı 18. Uluslararası Kurban Organizasyonu’na başvuru işlemleri, 28 Haziran 2023’e tarihine kadar www.mec.org.tr adresinden çevrim içi olarak yapılabilecek.

MAHMUD ES’AD COŞAN VAKFI HAKKINDA

Vakfa adını verilen Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan, her şeyden önce, doğru inanç, doğru düşünce ve doğru yaşam tarzı konusunda Yaratıcımızın son ilahi mesajını hayatının merkezine almış; Peygamberlerin, büyük manevi önderlerin ve düşünürlerin gerçek mirasçısı; özellikle de Ahmed-i Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre gibi inanç ve kültür tarihimizin en değerli simalarını, çağımızda en iyi anlayan, anlatan ve temsil eden ilim, fikir ve gönül önderidir.

Başta eğitim alanı olmak üzere, çeşitli sahalarda özgün projeler hazırlamakta olan MEC Vakfı, tarihi eserleri ihya ederek ve mimari değeri olan binalar tasarlayıp inşa ederek de ülkemize ve insanlığa hizmet ve fayda üretmeyi sürdürüyor.

Ayrıca vakfın gönüllüleri, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında kısa sürede bölgeye ulaşmış ve depremzedeler için çeşitli yardım çalışmaları gerçekleştirmiştir.

KURBAN ORGANİZASYONU HAKKINDA

MEC Vakfı’nın ilk faaliyeti olarak 2006 yılında başlatılan kurban organizasyonu kapsamında bugüne kadar yüzbinlerce aileye ve milyonlarca insana ulaşıldı. 17 yıl boyunca düzenlenen organizasyonlarda 878 bin gerçek ihtiyaç sahibi aileye 2.564 ton kurban eti dağıtımı yapıldı.
Vekaletlerin kabulünün ardından her yıl kriterlere uygun kurbanlıkların temini sağlanırken, bayram günü geldiğinde görevliler nezdinde kurbanlıkların kesimi tamamlanıyor ve vekalet sahipleri bilgilendiriliyor. Uygun koşullarda dinlendirilen ve depolanan etler, işlemler tamamlandıktan sonra tespiti yapılan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

MAHMUD ES’AD COŞAN VAKFI (MEC VAKFI)
Adres: Kısıklı Mah. Alemdağ Cad. No: 75/5 Üsküdar / İstanbul

bilgi@mec.org.tr

Basın İletişim:
Zehra Nur Uslu
0 543 223 88 77

reklam

YORUM YAP