-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KURŞUNLU BAL FESTİVALİNE ÇANKIRILI SANATÇILAR DAMGASINI VURDU

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Kurşunlu ilçemizin geleneksel Bal Festivali FESTİBAL, 2 Eylül Cuma günü saat 19:00’da tiyatro gösterileri ile başladı. Çankırı’lı kardeşimiz Bayram Polat’ın sahibi olduğu www.medyaankara.com haber sitesinin canlı yayınıyla 3 gün boyunca tüm dünyada canlı olarak izlenen FESTİBAL, Kurşunlu şehir meydanında düzenlendi. FESTİBAL, Çankırımızın mavi gözlü yavrusu, SMA Tip 1 hastası Ömeralp Kader […]
Çankırı - 6 Eylül 2022 22:19 A A

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Kurşunlu ilçemizin geleneksel Bal Festivali FESTİBAL, 2 Eylül Cuma günü saat 19:00’da tiyatro gösterileri ile başladı. Çankırı’lı kardeşimiz Bayram Polat’ın sahibi olduğu www.medyaankara.com haber sitesinin canlı yayınıyla 3 gün boyunca tüm dünyada canlı olarak izlenen FESTİBAL, Kurşunlu şehir meydanında düzenlendi. FESTİBAL, Çankırımızın mavi gözlü yavrusu, SMA Tip 1 hastası Ömeralp Kader için açılan standa ev sahipliği de yaptı.

9. Geleneksel Kurşunlu Bal Festivali’nin 2. günü (3 Eylül Cumartesi) Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ve kortej yürüyüşüyle start aldı. Festival alanında Ömeralp Kader için düzenlenen kermese ilgi yoğundu. Çocuklar için düzenlenen ve gün boyu süren etkinliklerde çocuklar doyasıya eğlendiler. Ünlü tiyatrocu, aktör, şair ve yazar Ahmet Yenilmez’in konuk olduğu söyleşi programının ardından İsmail Ünver ve orkestrası sahne aldı. Festivalde ikinci günün son sanatçısı Mustafa Taş oldu.

FESTİBAL’in 3. günü (4 Eylül Pazar) En Güzel Yemek Yarışmasıyla başladı. Yarışmacıların hazırladığı birbirinden güzel yemekler jürinin beğenisine sunuldu. Yemek yarışmasının ardından Kurşunlu’nun festivale de adını veren meşhur balının üreticileri, En İyi Balın Seçimi yarışmasında ter döktüler. Jüri, balların hepsini tadarken karar vermekte zorlandı.

Gün boyu süren eğlenceli yarışmaların ardından sahneye çıkan Sami Yalçın, söylediği hareketli parçalarla izleyenleri coşturdu. Sami Yalçın’ın ardından sahnede Doktor Faruk rüzgarı esti. Yemek, Bal ve gün boyu yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesinin ardından Kurşunlu Belediye Başkanı Dt. Şakir Kaymak, bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kurşunlu’ya yapılan hizmetleri anlatan Kaymak, bu hizmetlerin Kurşunlu’ya getirilmesinde yoğun çaba harcayan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu ve Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu’na teşekkür etti.

Başkan Kaymak’ın ardından mikrofonu alan Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı’ya ve ilçelerine yapılan yatırımlardan söz etti. Çivitcioğlu, Ömeralp Kader düzenlenen yardım kampanyasına olan desteklerinden dolayı halkımıza ve Vali Abdullah Ayaz’a ayrıca teşekkür ederken, Ömeralp için düzenlenen kampanyada artık sona gelindiğini ve Ömeralp’in 1 hafta içinde tedavisini olmak üzere yola çıkacağını da sözlerine ekledi. AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu ise konuşmasında Kızlaryolu Barajı’ndaki çalışmalar ve Karadeniz’de bulunan doğalgazla birlikte hem Akdeniz hem de Karadeniz’de yapılan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını anlattı. Akbaşoğlu’nun ardından söz alan Vali Abdullah Ayaz, yaptığı kısa konuşmada 2 yıllık pandemi sürecinin bitmesinden duyduğu mutluluğu dile getirirken festivalin düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Günün ve festivalin son konuğu sanatçı Turgay Başyayla oldu. Orkestrası, dansçıları ve vokalisti (kızkardeşi) Gamze Başyayla ile birlikte izleyicilere doyumsuz anlar yaşatan Turgay Başyayla geçenlerde basına da yansıyan sitem dolu sözleri hakkında da bir açıklama yaptı. Başyayla, sözlerinin tamamen yanlış anlaşıldığını söylemek istediği şeyin kendilerinin çağırılmadığı değil, çağırılan sanatçıların Çankırı halkına ve gençlerimize örnek olabilecek sanatçılar olması gerektiğini anlatmaya çalıştığını, yarenler diyarı Çankırı’mıza çağırılan sanatçıların Çankırı’ya yakışan sanatçılar olmasını istediğini söyledi. Başyayla, “Burası Ahi Evran diyarı, burası Emir Karatekin Hazretleri’nin diyarı, buraya çağırdığımız sanatçılara dikkat edelim diyorum, çocuklarımıza izlettiğimiz isimlere dikkat edelim diyorum. Çocuklarımız onları örnek alıyorlar, rol-model alıyorlar. Bizim izlerken yaptıklarından utandığımız bazı isimlerin benim memleketimde şarkı söylemeye hakkı yok diye düşünüyorum. Ben bir sanatçı değilim ben sizin evladınızım, 25 yıldır Çankırı için koşturuyorum, ben bir yarenim, ben hemşerilerime yanlış yapamam, ben sadece Çankırı kendi değerlerine sahip çıksın diyorum. Ben Çankırı’lı olmaktan ve Çankırı’lıyım demekten gurur duyuyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Bu arada Çankırılı Bürokratlar Derneği Genel Başkanı Ercan Irmak, Turgay Başyayla’yı yılın sanatçısı ilan etti. Ercan Irmak, Turgay Başyayla’ya Çankırı ve Çankırılılar için yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek derneği adına kendisine plaket ve tablo takdim etti.

Çankırı - 22:19 A A
BENZER HABERLER