-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KALP DAMAR VE HİPERTANSİYON HASTALARI DİKKAT!
DOKTORUNUZ UYARIYOR

Yaz aylarının gelmesiyle beraber yükselen sıcaklıklar kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı olumsuz etkilemeye başladı. Yazın yaşanabilecek olumsuz durumlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Ulupınar dikkat edilmesi gereken konuları anlattı. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Ulupınar, kalp yetmezliği, kalp damar hastaları ve hipertansiyon hastalarını uyararak, ‘’Risk grubundaki […]
Genel - 24 Haziran 2022 19:47 A A

Yaz aylarının gelmesiyle beraber yükselen sıcaklıklar kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı olumsuz etkilemeye başladı. Yazın yaşanabilecek olumsuz durumlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Ulupınar dikkat edilmesi gereken konuları anlattı.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Ulupınar, kalp yetmezliği, kalp damar hastaları ve hipertansiyon hastalarını uyararak, ‘’Risk grubundaki bu hastalarımızın yaz sıcaklarına dikkat etmesi gerekiyor. Yaz aylarında vücut terleme yolu ile serinler. Bu durumda tansiyon bir miktar düşer, nabız yükselir ve kalp üzerinde baskı oluşturur. Normal sağlıklı insanların kalbi bu yükü karşılarken özellikle kalp yetersizliği ve kalp damar hastalarında bu yük karşılanamayabilir ve olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Özellikle kalp damar hastalarında bu durum uzun sürerse, sıcak havalarda fazla kalınırsa artan nabız ve tansiyon düşmesiyle beraber kalp krizi riski artabilir. Bu gruptaki hastalarımız günde en az 2 buçuk litre su tüketmeliler ve günlük işleri için öğle saatleri yerine serin vakitleri tercih etmeliler.’’ diye konuştu.

Kalp rahatsızlığı olan vatandaşlara ilaçlarını atlamadan kullanmalarını tavsiye eden Ulupınar, ‘’Takipli olan hastalar hekimlerine danışmadan hiçbir ilacı bırakmamalı. Hem kalp hem de böbrek hastalığı olan hastalar ise mutlaka bir uzman hekime muayene olmalı, su tüketimi ile ilgili bir program takip etmelidir. Yorucu fiziksel aktivitelerden, ağır işleri tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine sabah ve akşam serinliğinde hafif egzersiz veya yürüyüş faydalı olacaktır.’’ dedi.

Tansiyon hastalarını ani tansiyon düşüşü ya da çıkması yaşamaları durumunda dikkatli olmalarını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Ulupınar, bu tür durumlarda hastaların yaşadıkları sıkıntılar ve kullandıkları ilaçların dozları ile ilgili hekimlerini bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

Genel - 19:47 A A
BENZER HABERLER