Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

HASTANEDEN RANDEVU ALIP GİTMEYENE 15 GÜN YENİ RANDEVU YOK

Vatandaşların hastanelerde yaşadığı randevu sıkıntısı, Sağlık Bakanlığı’nı yeni yollar aramaya yeni adımlar atmaya yöneltti. Özellikle MHRS ya da 182 üzerinden randevu alıp, iptal dahi etmeden randevusuna gitmeyen vatandaşların yol açtığı zaman kaybı birçok vatandaşın randevu almasını ve doktoruna muayene olmasını engelliyor. Bu konuların sık sık gündeme geldiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı yeni kararlarını açıkladı. Bakan […]
Genel - 25 Aralık 2022 18:02 A A

Vatandaşların hastanelerde yaşadığı randevu sıkıntısı, Sağlık Bakanlığı’nı yeni yollar aramaya yeni adımlar atmaya yöneltti. Özellikle MHRS ya da 182 üzerinden randevu alıp, iptal dahi etmeden randevusuna gitmeyen vatandaşların yol açtığı zaman kaybı birçok vatandaşın randevu almasını ve doktoruna muayene olmasını engelliyor.

Bu konuların sık sık gündeme geldiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı yeni kararlarını açıkladı. Bakan Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre bundan sonra hastanelerden randevu alan ancak iptal etmeden randevusuna gitmeyen vatandaşlar 15 gün süreyle aynı branştan tekrar randevu alamayacak.

Konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın internet hesabından yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

MHRS’DEN randevu alıp da gelmeyeceği halde randevusunu iptal etmeyenler, randevusundan önce aynı branşta muayene olanlar, artık aradan 15 gün geçmeden yeni bir randevu alamayacak. UYGULAMA BAŞLADI. İhtiyacı öncelikli hastalar başta olmak üzere, halkımıza hayırlı olsun.

“İyi olacak hasta” randevusuna gelir, zaten iyi olmuşsa 30 saniyede randevusunu iptal eder.

30 saniyeyi uzun bulanları MHRS 15 gün beklemeye alıyor. Gelmeyeceği randevuyu öncesinden iptal etmeyenler, aynı branştan yeni bir randevuyu ancak 15 gün sonra alabilecek.

Randevu aldığı günden önce muayene olanlar, aynı branşta yeni bir randevuyu ancak 15 gün sonra alabilecek. Sağlık hizmetlerine erişim tüm hastalar için kolay olmalı. MHRS bilgisayar sistemi adil olana programlandı.

MHRS randevu sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan gereksiz yük artışı ve vakit kaybına karşı iki uygulama başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir.

Halen her 5 kişiden 1’i doktor randevusuna gelmiyor. Her 5 kişiden 1’i acaba neden randevu alıyor? Hasta, sağlıklı, beraber tartışmamız gereken bir konu. Devlet, sorunların üstesinden toplumla birlikte gelir. Yeri gelince şu soruyu sorun: Randevuna neden gitmedin dostum?

“Devlet randevularında ciddidir” sözü, MHRS bilgisayar sistemi tarafından tamamen benimsendi.

Gidilip gidilmeyeceği şüpheli randevuyu hiç almamak mı, almak mı daha iyi? MHRS, gelmeyeceği randevuyu iptal etmediği halde randevusuna gitmeyenlere, aradan 15 gün geçmeden yeni bir randevu vermiyor.

Genel - 18:02 A A
BENZER HABERLER