reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
SANAT TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ OLDU

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

31 Ağustos 2020 tarih ve 31230 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2916 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi; Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesine dönüştürüldü. Böylece Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde ihtiyaç duyulan İç Mimarlık ve Mimarlık gibi yeni bölümlerin açılması mümkün hale geldi.

Mimarlık bölümlerinin ihdası yanında, sanat anlayışına ilişkin son yıllardaki gelişmeler, tasarım kavramının öne çıkmasına, disiplinlerarası yaklaşımın yaygınlaşmasına, “sanat, zanaat ve endüstriyel sanatlar” gibi kavramların birbirine yaklaşmasına neden olmuştu. Bu yeni öncü uygulamaları kapsamak ve ifade etmekte yetersiz kalan “Güzel Sanatlar” ibaresinin kullanımı, gerek akademik literatürde gerekse kurumsal adlandırmalarda azalmakta ve yerini daha kuşatıcı ve güncel olan ibarelere bırakmaktaydı. Bu gerekçe ile güncel durumla uyumlu bir akademik yapılanmaya imkân vermek ve çağdaş bir eğitim-öğretim programı geliştirmek amacıyla mevcut Güzel Sanatlar Fakültesi, mimarlık bölümleri ile zenginleştirilerek “Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi” olarak yeniden oluşturulmuştur.

Bu isim değişikliği ve fakültede açılacak yeni bölümlerle hem üniversite hem de şehirde eksikliği hissedilen alanlara olumlu katkılar sunulacaktır.

Yeni fakülte hakkında Rektör Prof. Dr. Hasan AYRANCI’nın görüşü sorulduğunda: Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile küllerimizin içinden yeniden doğduk. Bu alanda adı konulmamış bir akademik devrim gerçekleştirdik. Sonuçta, sanat ve tasarım yanında nur topu gibi bir mimarlık fakültemiz oldu. Bu çok büyük bir kazanımdır. Böylece, İslami İlimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulunun kurulması, Sağlık Bilimleri Fakültesinin bir bölümden on bölüme kavuşturulması, yeni öğrenci alamayan Mühendislik Fakültemizin çok özel bölümlerle yeniden işler hale gelmesi yanında bir de dinamik ve içeriği zengin bir Fakültemiz daha oluştu” dedi.

reklam

YORUM YAP