13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

GÜZ DÖNEMİ BİRÇOK ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM “UZAKTAN” OLACAK

Son zamanlarda hızla artış gösteren pozitif koronavirüs vakaları, YÖK bünyesindeki birçok üniversitede güz döneminde uzaktan eğitim kararları alınmasına neden oluyor. Kamuoyunda açılsın mı açılmasın mı tartışmalarına neden olan bu konuda her gün değişik kararlar alınıyor olması kafalarda sürekli bir soru işareti bırakıyor. Peki okullar açılırsa mı daha iyi olur yoksa açılmazsa mı? Yükseköğretim Kurulu (YÖK) […]
Eğitim - 10 Eylül 2020 00:08 A A

Son zamanlarda hızla artış gösteren pozitif koronavirüs vakaları, YÖK bünyesindeki birçok üniversitede güz döneminde uzaktan eğitim kararları alınmasına neden oluyor. Kamuoyunda açılsın mı açılmasın mı tartışmalarına neden olan bu konuda her gün değişik kararlar alınıyor olması kafalarda sürekli bir soru işareti bırakıyor. Peki okullar açılırsa mı daha iyi olur yoksa açılmazsa mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerin rektörlüklerine gönderdiği yazıda Sağlık Bakanlığı’nın güz döneminde uzaktan eğitimi önerdiğini bildirdi. YÖK’ün yazısının ardından üniversiteler arka arkaya uzaktan eğitim kararları almaya başladı. Uzaktan eğitime geçen üniversite sayısı her geçen gün artarak 19’a yükseldi. Uzaktan eğitim kararı alan üniversitelerin pratik eğitim gerektiren bazı bölümlerinde ise eğitim yüz yüze olacak.

      Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 2020-2021 eğitim öğretim yılının güz döneminde uzaktan eğitim vereceklerini bildirdi.

      Ankara Üniversitesi, Rektör Prof. Dr Necdet Ünüvar, Twitter hesabından, “Klinik Uygulama veya İntörn eğitimi içeren programlarda karma eğitim (hibrit), diğer programlarda ise uzaktan eğitim yöntemleri uygulanacak” dedi.

      Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) 2020-2021 akademik yılı güz yarıyılında uzaktan eğitim kararı aldı. Ancak Tıp Fakültesi 4.,5.,6. Sınıf öğrencileri ile Veterinerlik Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime devam edecek.

      Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, yaptığı yazılı açıklamada, 2020-2021 güz döneminde eğitim ve öğretimi uzaktan  yürüteceklerini bildirdi.

      Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), 2020-2021 güz yarıyılında Tıp Fakültesinin 4, 5 ve 6’ncı sınıflarında sadece uygulama dersleri, Eğitim Fakültesi 4’üncü sınıf “Öğretmenlik Uygulaması 1” ve “Okul Deneyimi” dersleri, İlahiyat Fakültesinin güz yarıyılındaki Arapça Hazırlık Muafiyet Sınavı’nın, Devlet Konservatuvarı 1’inci sınıf çalgı uygulama dersleri (Ana Çalgı I ve Eşlikli Çalma I) dışındaki  tüm lisans ve ön lisans programlarının “uzaktan öğretim” yöntemiyle yürütülmesini kararlaştırdı.

      İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, güz döneminde uzaktan eğitimle akademik yıla başlayacak.

      İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü, Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri ile Devlet Konservatuvarının pratik ve klinik uygulama derslerinin yüz yüze eğitimle yapılacağını açıkladı. Bunun dışında kalan bölümlerde uzaktan eğitime geçildi.

      Konya Selçuk, Necmettin Erbakan ile Konya Teknik Üniversiteleri ortaklaşa olarak, 2020-2021 eğitim öğretim güz yarıyılının uzaktan eğitim olacağı yönünde karar aldı.

      Mimar Sinan  Üniversitesi, yeni dönemde eğitimin uzaktan yapılmasına karar verdi.

      Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörlüğünden yapılan açıklamada, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemi içinTıp Fakültesinin 4. 5. ve 6. sınıfları, Muğla Sağlık Bilimleri ile Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Hemşirelik Bölümlerinin 4. sınıfları ve Diş Hekimliği Fakültesinin 1 ve 2. sınıfları dışındaki tüm bölümlerinde uzaktan eğitim kararı alındığı duyuruldu.

      Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, bu süreçte güz döneminde istisnasız tüm bölümleri için tüm derslerin uzaktan öğretim yöntemleriyle sürdürüleceğini duyurdu.

      Trakya Üniversitesinin senatosunda yeni akademik yılın güz döneminde büyük oranda uzaktan eğitim modeli uygulanmasına karar verildi. Sadece Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri (Hemşirelik Bölümleri) Fakülteleri ile Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksek Okulunda (Hemşirelik Bölümü) hibrit (karma) eğitim modeli uygulanacak.

Eğitim - 00:08 A A
BENZER HABERLER