Açık
  • EURO
  • DOLAR

GENEL BAŞKAN ÖZGÜR ÖZEL CHP’NİN YENİ A TAKIMINI AÇIKLADI

CHP’de yeni dönemin ilk Parti Meclisi toplantısı yapıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partinin yeni A Takımı’nı açıkladı. Yeni MYK 24 kişiden oluşuyor. Genel Başkan Özel, yeni Parti Meclisi ile ilk toplantısını parti genel merkezinde gerçekleştirdi. Özel başkanlığındaki toplantıda ilk olarak kurultay değerlendirmesi yapıldı. PM’nin gündeminde ayrıca yargıdaki tartışmalar, yeni dönem siyasetinde yapılması gerekenler, yerel […]
Genel - 13 Kasım 2023 09:46 A A

CHP’de yeni dönemin ilk Parti Meclisi toplantısı yapıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partinin yeni A Takımı’nı açıkladı. Yeni MYK 24 kişiden oluşuyor. Genel Başkan Özel, yeni Parti Meclisi ile ilk toplantısını parti genel merkezinde gerçekleştirdi. Özel başkanlığındaki toplantıda ilk olarak kurultay değerlendirmesi yapıldı. PM’nin gündeminde ayrıca yargıdaki tartışmalar, yeni dönem siyasetinde yapılması gerekenler, yerel seçimlere hazırlık ve yeni parti yönetiminin oluşturulması da yer aldı.

Yavaş, İmamoğlu ve Çerçioğlu yeniden aday gösterilecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yönetim kadrosunu sunumla açıkladı ve şunları söyledi:

* Kurultayda verdiğimiz her sözü tutuyoruz. CHP’yi iktidar yapma inancıyla çalışıyoruz. Yerel seçimlerde elimizde bulunan elimizdeki belediyeleri kazanmak. Bir tek kriterimiz var: Milletin gönlünde yer etmiş ve yeniden seçilecek belediye başkanlarımız yeniden aday olacak. Eğer sayısının çok olduğunu düşünmüyorum ama yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa o zaman durumları yeniden değerlendirilecek.

* Objektif, ölçme değerlendirme ile kimsenin hakkını yemeden ilerleyeceğiz. Ben hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi vermeme niyetinde değilim. Hiç kimse de bize destek verdi diye bir yere gelmişti. Gömleği ters ilikleyip karşınıza çıksam herkes ayıplar, genel başkana yakışmaz. Değişim ekibinin söz verdiği bir belediye başkanı yok.

* Sadece Kılıçdaroğlu’nun anketlere bakarak söz verdiği, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu ile ilgili PM’ye bu sözün arkasında duran bir teklifle geleceğiz ve üç belediye başkanımızı yeniden adaylaştıracağız. Bize yakın diye kimseyi kayırmayacağız, mesafeli durdu diye cezalandırmayacağız. Genel Merkez’de 24 oda boşaldı. Kuvvayi Milliye Hareketi’nden adını andığımız danışmanlara kadar Partiyi seçilmişlerle yöneteceğiz.

PM’nin yaş ortalamasının 43 olduğunu belirten Özel, daha önce il ve ilçe başkanlığı yapmış 15 ismin, örgütte çalışmış 32 kişi olduğunu belirtti. Milletvekili sayısının sadece 14 kişi olduğunu kaydeden Özel, listeyi delerek giren 8 kişiden 4 kişiye görev verildiğini kaydetti.

Tüzük kurultayı yerel seçim sonrasına kalabilir

Özel gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 24-25 Kasım’da yapılması planlanan tüzük kurultayının bu tarihinde değişiklik olup olmayacağı konusunda Özel, şunları söyledi:

* Maalesef söz konusu. Bunu daha önceki PM üyelerini kötülemek olarak kabul etmeyin. Bu PM’nin sırtına verilen sözü tutmamış görüntüsü vermemek için, PM gündemine tüzük kurultayının görüşülmesi kararı alınmadığı için yazılamadı. Parti hukukçuları tavsiye kararı olarak alınmıştı ancak bir ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek, il başkanlıklarından birer kişi istemek gibi işlemler yapılmadığında 24-25 Aralık mümkün değil. En kısa takvim 15 Aralık’ta yapabiliyoruz ama bütçe görüşmelerinin tam göbeği.

* İl başkanları bir an önce belediye başkanlarını belirleyelim dendiği için tüzük kurultayının 26-27 Aralık’ta mı yapılsın ya da il başkanlarının başka tasarrufu var mı konuşulacak. Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısında yerel seçim sonrasına bırakabiliriz ama il başkanlarının mutabakatı ve PM onayı ile olur. Teknik imkansızlıklar nedeniyle, salon tutulmamış. Siyasetin içinde çok yoğun süreçte bu detaylar atlanabilir. Ancak içine koyacağız dediğimiz her sözün arkasındayız. Bugünden eşit temsile, PM’den onay almaya başladık.

Ön seçim değil örgüt ne derse o

Yerel seçimlerde ön seçim yapılacak mı sorusuna Özel, Önseçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor fotoğraf çektirmesi araç giydirmesi 45 günlük bir kampanya. Önseçim demeyelim. Sonucuna uyulacak temayül yoklaması. Ama ikinci çıkanı YSK’ya bildirmeyeceğiz, örgüt ne derse o dedi.

Partiden ihraç edilen isimler için 100. yıl affı konusunda MYK toplantısında görüşümü sunacağım. Kapsamının doğru belirlendiği kimseyi incitmeyen örneğin kadına şiddetten gitmiş birini affetmemizi kimse beklemesin. 100 yıl affından ben şahsen yanayım. İlk PM gündemine getireceğiz. PM ayda bir toplanacak, gerektiğinde hafta bir toplanacak dedi.

İlk PM’de ilk tartışma

PM listesini delerek seçilen Bursa  Milletvekili Orhan Sarıbal ile Genel Başkan Özel arasında tartışma yaşandı.

Özelin değişimci olmamasına, alanında uzman olmasına rağmen ağır eleştirileri nedeniyle bir kişiye görevlendirme veremeyeceğini belirttiği PM toplantısında Sarıbal’ın söz alarak “O bahsettiğiniz kişi benim. Eleştirilerimin arkasındayım. Belediye başkanlığı sözü verdiğiniz kişiler var. Bunun neresi yalan. Ben görev talip etmiyorum zaten.” diye karşılık verdiği belirtildi. Özel’in ise “İstersen özel konuşalım.” dediği Sarıbal’ın bunu kabul etmeyerek toplantıyı terk ettiği öğrenildi.

Gölge kabine olarak duyuruldu

Özel, toplantının ardından yaptığı açıklamada 24 kişiden oluşan  ve gölge kabine olarak nitelendirdiği yeni Merkez Yönetim Kurulunu (MYK) açıkladı. 24 yeni genel başkan yardımcısına aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeki bakanlara karşılık gelen bir görev alanı tanımlandı.

İşte MYKda yer alan isimler ve görevleri:

Genel Sekreter:   Selin Sayek Böke

Parti Sözcüsü:   Deniz Yücel

Medya ve Halkla ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Burhanettin Bulut

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Gökhan Zeybek

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Ensar Aytekin

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Özgür Karabat

Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Aylin Nazlıaka

Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Gül Çiftçi 

Yurtdışı Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Mehmet Tüm

Milli Savunmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Yankı Bağcıoğlu

Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Deniz Yavuzyılmaz

Hazine Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Yalçın Karatepe

İçişleri Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Murat Bakan

Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Gökçe Gökçen

Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Gülşah Deniz Atalay

Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   İlhan Uzgel

Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Sevgi Kılıç

Kültür Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Koza Yardımcı

Ticaret Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Volkan Demir

Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Zeliha Aksaz Şahbaz

Sanayi ve Teknoloji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Pınar Uzun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Suat Özçağdaş

Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Erhan Adem

Ulaştırma ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:   Ulaş Karasu

Genel - 09:46 A A
BENZER HABERLER