reklam
reklam
DOLAR32,2341% 0.13
EURO34,8630% -0.01
STERLIN41,0660% 0.26
FRANG35,2671% 0.18
ALTIN2.416,72% 0,28
BITCOIN67.663,99-2.338
reklam

ÇAKÜ’DEN SARAYBOSNA YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ VE TİKA ZİYARETİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ’DEN SARAYBOSNA YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ VE TİKA ZİYARETİ
reklam

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve beraberindeki heyet, Bosna Hersek Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı, önümüzdeki dönemlerde ortak yapılabilecek çalışmalar üzerine istişarelerde bulundu. Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Eğitim ve Kültür Sorumlusu Ersin Akbulut, enstitü faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü 2009 yılında Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da kuruldu. Türk dilini, kültürünü, sanatını, edebiyatını ve tarihini öğrenmek isteyenlere birinci elden öğretmek amacıyla çalışmalar yürütmektedir. 2009 yılından beri Türk kültürü, dili, tarihi ile alakalı yüzlerce faaliyet gerçekleştirmiştir. Sergiler, konserler, halk oyunları gösterileri, kitap tanıtımları, paneller ve konferanslar bu etkinliklerden sadece bir kaçıdır. Bunun yanında Türk kültürünü tanıtmak amacıyla yemek kursları, ney kursları, hat ve ebru gibi kurslar da verilmektedir. Yunus Emre Enstitüsü aynı zamanda Bosna Hersekliler için Türkçe kursları organize etmektedir. A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar farklı düzeylerde Türkçe öğretilmektedir. Aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü koordinasyonunda Bosna-Hersek devlet okullarında ikinci yabancı dil olarak Türkçe Öğretimi gerçekleştirilmektedir” dedi.

Rektör Çiftçi ise burada yaptığı konuşmada, genelde Balkanlar’ın özelde Bosna Hersek’in kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, bu topraklarda yaşanan her acıyı derinden hissettiklerini, iki ülke arasında güçlü bağları perçinleyen Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetlerini takdir ile karşıladıklarını, ÇAKÜ olarak her zaman destek ve işbirliğine açık olduklarını bildirdi.

ÇAKÜ VE SARAYBOSNA TİKA ARASINDA KOORDİNASYON

Rektör Çiftçi ve heyeti, Bosna Hersek’e yaptıkları ziyaret sırasında, Saraybosna TİKA Koordinatörü’nü de ziyaret etti. Ziyarette Saraybosna TİKA Koordinatörü Erdinç Işık, TİKA’nın Balkanlar ve Bosna Hersek’teki yatırım ve destek projeleri hakkında bilgi verdi. Rektör Çiftçi, TİKA Koordinatörü Işık’ın verdiği bilgilerin esasında TİKA’nın kurumsal kapasitesini ve gücünü gösterdiğini, öte yandan bu çalışmaların Türkiye için güzide bir anlam taşıyan Bosna Hersek’te yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin deneyimli ve donanımlı bir akademik kadrosunun olduğunu ifade ederek, tarımdan mühendisliğe, fen bilimlerinden sağlık bilimlerine değin üniversite olarak TİKA’ya her alanda tam destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Daha önceki dönemlerde farklı ülkelerde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansları ile çalıştıklarını ifade eden Rektör Çiftçi, sahip oldukları bu tecrübeyi ve aldıkları güzel çıktıları Saraybosna TİKA ile de gerçekleştirmekten memnuniyet duyacaklarını bildirdi.

reklam

YORUM YAP