Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISIYLA İKİNCİ SIRADA

Geleceği inşa edecek ve dünyaya güzellikler aşılayacak öğrenciler yetiştirmeye gayret eden Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. ÇAKÜ son olarak, toplam öğrenci sayısına oranla uluslararası öğrenci sayısında, devlet üniversiteleri arasında ikinci sıraya yerleşti. 20 bine yakın öğrencisiyle Anadolu’nun kavşak noktasında her kültürden öğrencinin bir arada eğitim ve öğretim […]
Eğitim - 7 Ağustos 2023 15:34 A A

Geleceği inşa edecek ve dünyaya güzellikler aşılayacak öğrenciler yetiştirmeye gayret eden Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. ÇAKÜ son olarak, toplam öğrenci sayısına oranla uluslararası öğrenci sayısında, devlet üniversiteleri arasında ikinci sıraya yerleşti. 20 bine yakın öğrencisiyle Anadolu’nun kavşak noktasında her kültürden öğrencinin bir arada eğitim ve öğretim gördüğü ÇAKÜ, elde edilen son verilere göre 4 bin 260 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

KENDİLERİNİ EVLERİNDE HİSSEDİYORLAR

2023-2024 eğitim-öğretim yılında 4 bine yakın yeni öğrenciyi de ağırlamaya hazırlanan ÇAKÜ, uluslararası öğrenci sayısıyla dikkat çekiyor. 4 bin 260 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ÇAKÜ’ye Asya, Avrupa ve Afrika’dan öğrenci geliyor. Uluslararası öğrencileri Anadolu kültürünün misafirperverliği ile karşılayan ÇAKÜ, öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için her türlü imkân ve kolaylığı sağlamaya çalışıyor.

KALİTEMİZİ HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ

Uluslararası öğrenci sayılarının artmasından ve toplam öğrenci sayısına oranla devlet üniversiteleri arasında ikinci sıraya yerleşmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye`deki yükseköğretim kurumlarında okuyan uluslararası öğrenci sayısını 1 milyona çıkarma önerisi doğrultusunda, ÇAKÜ olarak gerekli stratejik planları yaparak hedeflerini gerçekleştirmek için nitelik ağırlıklı çalıştıklarını ifade etti.

Rektör Çiftçi, dünyada eğitim diplomasisinin her geçen gün etkisini artırdığını, ÇAKÜ’nün de bu perspektifle başta medeniyet ve kültür coğrafyamız olmak üzere etkin bir eğitim diplomasisi sürdürdüğünü kaydetti. Uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda çalışmalarına tam gaz devam ettiklerini de vurgulan Rektör Çiftçi daha sonra şunları söyledi: “Yüksek öğretimde niteliğe önem veriyor ve kalitemizi her geçen gün artırıyoruz. ÇAKÜ’deki bu değişimin uluslararası boyutta da bilinir hale gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Biz yalnız uluslararası öğrenci sayımızla değil, Erasmus hareketliliğinde de derece sahibiyiz. Bu konudaki Türkiye birinciliğimiz takdir ediliyor. 55 ülkeden 250’ye varan üniversiteyle yaptığımız anlaşmalar var. Laboratuvarlarımız, dersliklerimiz, sergi ve spor salonlarımız, yeni yeşil alanlarımızla kampüsümüz daha modern bir görünüme kavuşuyor. Bu imkanlardan uluslararası öğrencilerimizin de faydalanabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biz, bize verilen emanete gözümüz gibi bakıyoruz” diye konuştu.

Eğitim - 15:34 A A
BENZER HABERLER