-3° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN AKBAŞ: “ÜRETİCİLER EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR”

İYİ Partili Akbaş, çiftçinin sorunlarına dikkat çekti. Başkan Akbaş, çiftçilerin ürünlerinin satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında çok büyük farklar olduğuna işaret ederek, “Üreticiler emeklerinin karşılığını alamazken, tüketiciler çok yüksek fiyatlar ödemektedir.” dedi. İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, TBMM Genel Kurulunda partisinin “çiftçilerin sorunları” üzerine verdiği önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini […]
Genel - 27 Ocak 2023 08:23 A A

İYİ Partili Akbaş, çiftçinin sorunlarına dikkat çekti. Başkan Akbaş, çiftçilerin ürünlerinin satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında çok büyük farklar olduğuna işaret ederek, “Üreticiler emeklerinin karşılığını alamazken, tüketiciler çok yüksek fiyatlar ödemektedir.” dedi.

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, TBMM Genel Kurulunda partisinin “çiftçilerin sorunları” üzerine verdiği önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anımsattı.
Çiftçinin sorunlarını çözmekle yükümlülerin sorunlara kulaklarını kapadığını dile getiren Akbaş, girdi maliyetlerinin üretimi bitirdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Çiftçimiz önemli ölçüde özgüvenini yitirmiş; sermayesini, üretimden gelen gücünü kaybetmiştir. Pek çok bölgemizde toprağını işleyemez, üretim yapamaz, üretim yapsa bile ürününü değerlendiremez, maliyetleri karşılayamaz, yıllık borç stokları nedeniyle, bir sonraki yılın ürününü dahi ipotek altından kurtaramaz durumlara düşürülmüştür. Çiftçilerin ürünlerini satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında çok büyük farklar vardır. Üreticiler emeklerinin karşılığını alamazken, tüketiciler çok yüksek fiyatlar ödemektedir.

Üretici ve tüketiciyi cezalandıran bu sistem kamu vicdanını sızlatmaktadır. İYİ Parti olarak, birikerek gelen sorunların çözülmesi için ulusal ve küresel bir değer olarak önemsediğimiz tarımı, güçlü bir siyasi irade, kararlılık ve bütünsel bir bakış açısıyla rehabilite edeceğiz.”

Genel - 08:23 A A
BENZER HABERLER