Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN AKBAŞ: “OLAN YİNE ÇİFTÇİYE VE HALKA OLDU”

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, gübre fiyatlarındaki artışın tarımı bitireceğini belirterek iktidara seslendi. Başkan Akbaş:” Üretici yemeğe kara biber atar gibi gübre atıyor, üretici perişan.” dedi. Zam dalgasından mazottan sonra gübre de payını aldı, gübre fiyatları son bir ayda yüzde 42 oranında arttı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Akbaş, önümüzdeki yılların vatandaşlar için […]
Genel - 1 Ağustos 2023 23:53 A A

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, gübre fiyatlarındaki artışın tarımı bitireceğini belirterek iktidara seslendi. Başkan Akbaş:” Üretici yemeğe kara biber atar gibi gübre atıyor, üretici perişan.” dedi.

Zam dalgasından mazottan sonra gübre de payını aldı, gübre fiyatları son bir ayda yüzde 42 oranında arttı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Akbaş, önümüzdeki yılların vatandaşlar için  çok çetin geçeceğini ifade ederek:” Durdurulamayan kur artışı, gıda enflasyonunu tetikliyor ve tarımsal girdi fiyatları artıyor. Zam dalgasından tarımsal üretiminin en önemli maliyet kalemlerinden olan gübre de payını aldı. Üre gübresine kur artışlarından dolayı tonda ortalama 4 bin lira, taban gübresine ise 2 bin 500 lira zam geldi. Ülkede üretilen gübrenin hammaddesinin yüzde 80-90 oranında ithalatla karşılanması nedeniyle kurdaki artış doğrudan gübre fiyatlarına etki etti. Gübre ve mazot fiyatları üreticiyi endişelendiriyor. Çiftçiler yemeğe karabiber atıyormuşçasına tarlasına gübre atıyor. Haliyle tarlada ürün bereketli olarak yetişmiyor bu da vatandaşın cebinden çıkıyor. Pazara, çarşıya yansıyor. Çiftçi perişan, halk perişan, sahte gübreciler ellerini ovuşturarak bekliyor. İktidar ise olan biteni düzeltmek yerine sadece izliyor.” dedi.

Genel - 23:53 A A
BENZER HABERLER