20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ATATÜRK’ÜN ÇANKIRI’YA GELİŞİNİN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde ilimizi şereflendirmesinin 97. yıl dönümünü kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Büyük fedakârlıklar ve mücadeleler sonucunda Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından Anadolu gezilerine çıkan Gazi’nin bu seferki gezisi özel bir amaç taşıyordu. Şapka İnkılâbını fiilen başlatmak üzere bir heyet ile birlikte Ankara’dan hareket eden ATATÜRK, ilimizi şereflendirmiş ve […]
Çankırı - 22 Ağustos 2022 21:01 A A
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde ilimizi şereflendirmesinin 97. yıl dönümünü kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.
Büyük fedakârlıklar ve mücadeleler sonucunda Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından Anadolu gezilerine çıkan Gazi’nin bu seferki gezisi özel bir amaç taşıyordu. Şapka İnkılâbını fiilen başlatmak üzere bir heyet ile birlikte Ankara’dan hareket eden ATATÜRK, ilimizi şereflendirmiş ve elindeki şapkası ile kendisini karşılayan Çankırılıları selamlamıştır.
Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlandırılmasında lojistik açıdan çok önemli bir güzergâh olan İstiklal Yolu’nda çıkılan bu gezi, yöre insanının büyük fedakârlığına verilen önemin bir göstergesiydi. ATATÜRK’ün ilimizde yaptığı konuşmada dile getirdiği “…Beni çok sevdiğinizi, bana çok güvendiğinizi, işaret ettiğim hedeflere bütün varlığınızla yürüyeceğimizi söylüyorsunuz. Benim buna verebileceğim cevap şudur ki: Ben güven ve saygıya hak kazanacak başarılar göstermişsem, o da sizlerin yardımlarıyla olmuştur. Güveninize yürekten inanarak, millî görevimde muhtaç olduğum gücü ve yetkiyi sizden alıyor, sizde buluyorum…” sözleri bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. 1925 yılında Çankırılıların büyük bir coşku ve heyecanla yaşadıkları bu tarihi günün yıl dönümünü, bugün bizler de aynı duygularla idrak ediyoruz.
İlimiz için son derece önemli bir tarih olan bu özel gün vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; kıymetli Çankırılı hemşerilerimin bu onurlu gününü kutluyorum.
Abdullah AYAZ
Çankırı Valisi
Çankırı - 21:01 A A
BENZER HABERLER