15° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ABDÜLSELAM ARVAS HOCA “TURGUT REİS ARAŞTIRMALARI” İÇİN MALTA’DA

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü Müdürü Abdulselam Arvas, Türk denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan ve başarılarından dolayı “Seyfü’l-İslam” (İslam’ın Kılıcı) unvanını alan Turgut Reis hakkında araştırmalar yapmak üzere Malta’ya 80 günlük bir çalışma seyahatinde bulundu. Halen Malta’da bulunan ve burada araştırmalarını sürdüren […]
Eğitim - 13 Ağustos 2021 19:54 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü Müdürü Abdulselam Arvas, Türk denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan ve başarılarından dolayı “Seyfü’l-İslam” (İslam’ın Kılıcı) unvanını alan Turgut Reis hakkında araştırmalar yapmak üzere Malta’ya 80 günlük bir çalışma seyahatinde bulundu.

Halen Malta’da bulunan ve burada araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Arvas, Malta’nın önde gelen haber kuruluşlarından Malta Haber’e araştırmaları ve Malta izlenimlerine dair bir röportaj verdi.

Röportajda, kendi kariyeri ve Malta ile ilgili izlenimlerinden bahsettikten sonra araştırma konusu  olan Turgut Reis ile ilgili bilgi veren Arvas şunları söyledi: “Malta’ya esas geliş nedenim Turgut Reis hakkında bir araştırma yapmaktır. Çünkü Turgut Reis’in Türk tarihinde, özellikle Türk denizcilik tarihinde önemli bir yeri var. Kendisine başarılarından ötürü “Seyfü’l-İslam” (İslam’ın Kılıcı) namı da verilmiştir. Benim bildiğim kadarıyla, İslam tarihinde Hz. Peygamber (sav.) tarafından Halid B. Velid’e “Seyfullah” (Allah’ın Kılıcı) namı verilmiştir. Muhtemelen bundan mütevellit, Turgut Reis de başarılarından ötürü İslam Dünyası’nda “Seyfü’l-İslam” olarak anılmıştır.  Bu konuda çalışmak istememin sebebi ise 16-17. asır âşıklarımız tarafından Turgut Reis hakkında söylenen bir iki şiirdir (türkü veya deyiş de denilir). Tarihî türküler dediğimiz bu ürünler gerçek olaylardan hareketle bir kahraman hakkında bilgiler aktarır; ama aynı zamanda bu olaylara abartı da eklenebilir yani tarihî bir şahsiyet folklorik bir karaktere dönüştürülebilir. Mesela Genç Osman Türküsü bunlardan biridir. Turgut Reis hakkında bundan ötürü bir araştırma yapmak istedim. Bu araştırma için önümüzü açan ve bizlere destek olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi olmak üzere diğer yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”.

Eğitim - 19:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.