reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

48.TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
48.TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
reklam

Turizmin önemine dikkat çekmek amacıyla, ülkemizde her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası ‘Turizm Haftası’ olarak kutlanmaktadır. İlimizin sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendirerek turizminden hak ettiği payı alabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı 48.Turizm Haftası dolayı ile gazetecilere açıklamalarda bulundu. Turizm, kazandırdığı ekonomik gelirleri ile ülkelerin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayan sektörlerin başında yer aldığını belirten Ovacıklı, “Ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır” dedi. 

İlimiz genelinde 10 Turizm İşletme Belgeli, 10 Basit Konaklama Belgeli ve 19 Kamu Misafirhanesi olmak üzere toplam 39 tesis ve bu tesislere ait, 771 oda ile 1590 yatak bulunduğu söyleyen Ovacıklı “2023 yılında tesislerde 194129 yerli, 4108 yabancı olmak üzere toplam 198237 konaklama gerçekleşmiş ve İlimizde 4 merkez, 4 şube olmak üzere 8 Seyahat Acentası faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.  

Çankırı turizminde önemli bir yere sahip olan, işletmesi Çankırı Belediyesi  tarafından yapılan Tuz Mağarası bir başka deyişle “Yeraltı Tuz Şehri”,  Ilgaz ilçemizde bulunan Yıldıztepe Turizm Merkezi, Kadınçayırı Tabiat Parkı ve Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi, inanç turizmi bakımından dikkat çeken Hacı Muad-ı Veli Türbesi  yıl boyunca yoğun turist akınına uğradığını anlatan Ovacıklı “ Kurşunlu ilçemizdeki Çavundur termal kaynağından çıkan şifalı suyumuz,  etrafında bulunan 2 otelin ziyaretçilerine sağlık hizmeti sunmakta, dolayısıyla ilimizin  sağlık turizmi açısından bilinirliğine katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı. 

Turizm açısından önemli bir yere sahip olan ülkemizdeki  bütün illerin turizmden hak ettikleri ölçüde yaralanmaları için Bakanlığımızca TGA Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulduğunu belirten Ovacıklı “Ajans bünyesinde; İlimizde, Valiliğimiz koordinasyonunda Kamu ve Özel Sektör Kuruluşları,Turizm Sektör Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Üniversiteler vb. paydaşların katılımıyla İTGP İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu oluşturulmuştur. İlimize ait doğal, kültürel ve tarihi değerlerin  fotoğraflar ve videolarla tanıtılması amacıyla sosyal medya (instagram) hesapları açılmış, Türkçe dilinde Gezsen Çankırı, İngilizce dilinde ise Go Çankırı platformları hayata geçirilmiştir” dedi. 

Yurt dışında  tanıtım  amacıyla da diğer ülke basın mensupları ilimize  davet edilmiş, bu çerçevede; Bosna-Hersek, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan gelen basın mensupları aracılığıyla  Çankırı’nın tarihi ve turistik alanları diğer ülke vatandaşlarına da   tanıtıldığını aktaran Ovacıklı “Bakanlığımızca Türkçe ve İngilizce olarak basımı yapılan  Çankırı İl broşürü yerli ve yabancı ziyaretçilerimize dağıtılmaktadır. İlimizin il dışında tanıtımı amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde İstanbul Maltepe ve Ankara Millet Bahçesinde  gerçekleştirilen Çankırı Tanıtım Günleri’ne katılım sağlanmıştır. Sürdürülebilir Turizm hedefleri doğrultusunda ilimizdeki Turizm  İşletme Belgeli, Yatırım Belgeli ve Basit Konaklama Belgeli (Belediyeli Ruhsatlı) tesislere belgeleri verilmiştir. Gastronomi turizmi çerçevesinde  Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurular sonucu Çankırı ve ilçelerindeki  24 ürün Coğrafi İşaret almıştır. Cumhuriyetimizin 100 Yıl etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Valiliği öncülüğünde yapılan  “Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 Çankırı Yemeği” yarışması düzenlenmiş ve yarışmaya katılan yemeklerden oluşan bir  kitap hazırlanmıştır. İlimizin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısında önemli yeri bulunan, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür teşkilatı UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesine kayıt edilen Yaran Kültürü aslına uygun olarak yaşatılmaktadır” diyerek 2023 yılında yapılan çalışmalardan bahsetti. 

Doğa yürüyüşleri açısından önemli alanlara sahip olan ilimizde, Ilgaz Dağı tırmanışları ve Devrez vadisi boyunca yapılan   yürüyüşlere katılım artarak devam ettiğini ifade eden Ovacıklı “Bu duygu ve düşünceler ile turizm alanında tanıtımımızın daha etkin hale getirilmesinde ve daha ileriye götürülmesinde sektörün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi temennisi ile 48. Turizm Haftasını kutluyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

reklam

YORUM YAP