Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

176 YIL ÖNCE BUGÜN

176 yıl önce bugün, 10 Nisan 1845’de (12 Rebi-ül Evvel 1261) İstanbul’da “POLİS” adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur. Ve bugün 10 Nisan 2021. 176 yıldır şanla şerefle halkımızın hizmetinde olan Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümü, […]
Çankırı - 10 Nisan 2021 23:25 A A

176 yıl önce bugün, 10 Nisan 1845’de (12 Rebi-ül Evvel 1261) İstanbul’da “POLİS” adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur.

Ve bugün 10 Nisan 2021. 176 yıldır şanla şerefle halkımızın hizmetinde olan Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümü, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Çankırı’da da törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasıyla başladı, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy’un anıta çelenk koymasıyla devam etti. Pandemi dolayısıyla katılımın fazla olmadığı tören kutlama konuşmalarıyla sona erdi.

İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, sosyal medyadan yaptığı kutlama mesajında şunları söyledi:

“Biz Polisiz, M.Ö. 209 yılında Mete Han ilk Türk Ordusu’nu kurduğunda, ilk Polis Teşkilatı’nı da kurmuştu aslında, Uygurlar Yasavul dedi, Göktürkler Börüler Teşkilatı, Selçuklular Şahne dedi, Osmanlılar Subaşı. 10 Nisan 1845’te Polis oldu adımız ve öyle devam etti bugüne kadar. Adımız tarihte ne olursa olsun andımız aynı ‘Vatan Sana Canım Feda.’

Bugün şehit ailelerimiz, gazilerimiz, emeklilerimiz ve çalışanlarımızla her rütbeden ve sınıftan personelimiz, ailelerimiz ile bir aradayız. Hep beraber güçlüyüz. Polislik mesleğini sadece siz seçmezsiniz, mesleğiniz de sizi seçer. Çürük yumurta değilseniz, emekli olana kadar çalışırsınız. Çalışma emeklilikle biter, polislik ölümle. Polislik bir yaşam biçimidir, yazılı ve yazılı olmayan kuralları olan, duygusal ve fiziksel efor isteyen bir yaşam biçimi. Bizler ruhumuzla ve bedenimizle kendimizi vatanımıza teslim ettik, emanetimizi Allah’a teslim edene kadar öyle kalacağız.”

Olay 18 ailesi olarak, vatanı ve milleti uğruna canlarını dahi vermekten sakınmayan tüm emniyet mensuplarının Polis Haftası’nı kutluyoruz.

Çankırı - 23:25 A A
BENZER HABERLER