-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

YÜKSEL YANDIM ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NU DEĞERLENDİRDİ

Çankırı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanlığı ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu’nun tertiplediği Anneler Günü Etkinliği, Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Haydar Urfalı, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, önceki dönem Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hallaç, Çankırı Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Genel Sekreteri, […]
Eğitim - 16 Mayıs 2022 14:54 A A

Çankırı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanlığı ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu’nun tertiplediği Anneler Günü Etkinliği, Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Haydar Urfalı, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, önceki dönem Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hallaç, Çankırı Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Genel Sekreteri, İl Millî Eğitim Şube Müdürü ve birbirinden değerli birçok misafirin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programı organize eden Çankırı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yüksel Yandım, Eğitim-Sen Çankırı Şubesi Kadın Kolları Başkanı Aygül Çeliker program sonrasında tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ettiler. Programda, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili basın açıklamasında bulunan Yüksel Yandım konu ile ilgili olarak şunları ifade etti:

“Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleklerinden birisidir. Öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.’’ sözü ile öğretmenlere verdiği değeri ortaya koymuştur. İnancımızın ilk emri, insanlığın içinde bulunduğu cehaletin sona erdirilmesi için “Oku” olmuştur. Hz. Ali “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek ilim ve irfana verdiği önemi belirtmiştir.

Bu kadar değerli ve anlamlı olan bir mesleğin kanunu olan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ konusunda tüm teşkilatım adına ilgililere soruyorum!

Öğretmenlik mesleği sadece bilgiye ve test çözmeye göre değer biçilecek bir meslek midir?

Tecrübeyi, deneyimi, birikimi, iletişimi, bir yüreğe dokunmayı, bir canın elinden tutmayı, saçını okşamayı, birlikte oyun oynamayı, sevgiyi-saygıyı, rol model olmayı hangi sınav, hangi soru  doğru ölçebilir?

Kanunla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucu beklenmeden yönetmelik ve sınav takvimi yayınlandı. Anayasa Mahkemesi kanunu reddederse, sonuçta yaşanacak karmaşa ve kaos, eğitimi ve eğitimcileri nasıl etkileyecek?

ADAY öğretmenleri değerlendirme sürecinde bir çoğu malum sen yanlısı komisyon üyelerinin değerlendirmesi   aday öğretmene baskı süreci oluşturacak mı?

Madem uzman ve başöğretmen olma hakkı herkese verildi. Bu kanuna göre Başöğretmen olmak isteyen bir öğretmenin en az 10 yıl uzman öğretmen olarak çalışması gerekiyor. O halde soruyorum 30. Yılını çalışan bir öğretmenimiz başöğretmen olabilmesi için meslekte 50. Yılını nasıl dolduracak? Bu durum haksız rekabete yol açmaz mı? Eşitlik ilkesine aykırılık olmaz mı?

Biz; öğretmenler birleşsin, güçlensin, ekip olsun, takım olsun derken siz öğretmenler odasını; öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen diye sınıflara mı bölmek istiyorsunuz? Huzursuzluk olsun, birlikte hareket edilmesin mi istiyorsunuz?

Biz; sınavsız bir kariyer planlaması isterken herkes tarafından bilinen malum birilerinin ‘sınav olsun da barajı düşürelim bari’ diye düşünce belirtmesi nasıl bir anlama yol açabileceği düşünülmez mi? Amacı öğretmenlerin kariyerini, özlük haklarını savunmak olan birileri ve bu sendikaya gönül vermiş eğitimcilerin bu düşünceyi yeniden gözden geçirmesi ve sorgulaması gerekmez mi?

Çok yoğun ve yorucu geçen bir eğitim öğretim yılının sonunda uzaktan ya da yüz yüze yapılacak olan hizmet içi eğitimler ne kadar yararlı olacaktır? Öğretmenin dinleneceği, yeni dönem için hazırlık yapacağı, planlama yapacağı bir dönemin sınavlara hazırlık süreci olarak planlanması ve tatilinin elinden alınmasını kamuoyuna ve eğitimcilere bırakıyorum.

Amaç öğretmenleri ekonomik açıdan iyileştirmek ise; hiç bu işlere girmeden, ayırmadan, kırmadan, yarıştırmadan, etiketlemeden yapılabilir. Bunun yolları da yöntemi de bellidir.

Bu duygu ve düşüncelerle güzel ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında, şanlı Türk bayrağımızın dalgalandığı her yerde görevinin başında olan, bu mesleğe ömrünü adayan, büyük bir özveri ve fedakârlıkla görev yapan tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, sağlıklı, huzurlu bir ömür dilerim. Birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Biz, Türk Eğitim-Sen’iz, Sizinleyiz!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur!”

Eğitim - 14:54 A A
BENZER HABERLER