reklam
reklam
DOLAR 31,0240 % 0.05
EURO 33,7016 % 0.27
STERLIN 39,2561 % 0.08
FRANG 35,3069 % 0.14
ALTIN 2.021,07 % 0,14
BITCOIN 1.618.345 -0.827
reklam

YÜCETÜRK: “KADINI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Yayınlanma Tarihi : Google News
YÜCETÜRK: “KADINI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”
reklam

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 81 ilde basın açıklaması düzenledi. Çankırı’da İl Kadın Politikaları Başkanı Aysema Yücetürk’ün düzenlediği basın açıklamasında, kadına yönelik şiddet ve önceki gün ilimizde işlenen kadın cinayeti protesto edildi. İYİ Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen açıklamaya, İYİ Parti İl Başkanı Aydın Akbaş, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Duran ve partililer katıldı.

Yücetürk, programa katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ve ne yazık ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yıl da; kadına karşı şiddetin daha da arttığı, daha da içleri acıttığı ve kadını daha da umutsuzluğa sevk ettiği bir yıl oldu. Kadın evde, sokakta, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında hülasa var olduğu her yerde şiddete, tacize uğruyor ya da katlediliyor. Ve bu büyük ayıp şiddetini gittikçe artırıyor durmuyor, durdurulmuyor. Günümüzde kadın, sadece fiziksel değil; ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik ve dijital şiddete maruz kalıyor; acı çekiyor, özgüven sorunu yaşıyor ve onuru zedeleniyor.” dedi.

Türk kadını; kadim Türk tarihinde de yakın tarihte de her daim erkekle birlikte mücadele etmiş, Türk devletlerinin yaşamasını, gelişmesini ve güvende olmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşımız bunun en yakın ve en çarpıcı örneklerinden biridir. Türk kültürü ve geleneklerinden uzaklaştıkça, kadına karşı şiddetin arttığı çıplak gözle görülen/yaşanan bir gerçektir. Günümüz iktidarının 21 yıldır yarattığı marazlı siyasi iklimde, Türk ulusu kimliğinden uzaklaştırılmakta; kadın eve kapatılmaya, değersizleştirilmeye ve nesnelleştirilmeye başlanmıştır.

İktidar, Türkiye’yi selefileştirme yolunda hızla ilerleyebilmek için bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, 6284 Sayılı Kanunun da kaldırılmasını isteyecek kadar şuurunu yitiren odakları cesaretlendirmiş, şiddet yanlıları karşısında kadının açık hedef haline gelmesine neden olmuştur. Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır.

Hanımlar, beyler, özellikle de beyler!

Bunlar Türk kadınınca kabullenilebilecek şeyler değildir! Hiç olmadı, bundan sonra da olmayacak!

Biz İYİ Parti olarak; “Kadını yaşat ki devlet yaşasın.” düsturu ve Türk kadınının sarsılmaz iradesinden aldığımız ilhamla; ezilmiş, hırpalanmış, yoksullaştırılmış, ötekileştirilmiş tek bir kadın kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kadın ve erkeğin eşit ve mutlu olduğu, sağlıklı nesillerin yetiştiği zengin bir Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ve biz; “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” diyen Atamızın izinde, Türk kadınını hak ettiği yere getireceğimize söz veriyoruz.

Hiçbir gerekçe cinayet için sebep olamaz!

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebeti ile hepimiz burada toplandık. Daha dün akşam şehrimizde bir kız kardeşimiz eşine ve çocuklarına mutfakta yemek hazırlarken katledildi, çocuklarının gözlerinin önünde. Hiçbir gerekçe cinayet için sebep olamaz! Bazı odaklar “Adam cinnet geçirmiş, kim bilir ne oldu da?” v.s. gibi söylemlerde bulunmakta. Bu asla ama asla kabul edeceğimiz bir tutum olamaz.

Dün geceki kadın cinayeti sadece bu kız kardeşimizi koparmadı hayattan, 3 evladının da hayatının katili oldu bu zihniyet. Onun da annesi, babası, kardeşleri vardı. Buradan kız kardeşimize Allah’tan rahmet kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Umarım hak ettiği şekilde yargılanır.

Biz kadınlar hak ettiğimiz şekilde özgürce, adaletin tam sağlandığı bir toplumda yaşamak istiyoruz ve asla vazgeçmiyor, susmuyoruz.”

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.