-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

YILDIZ: “KİŞİ ALKOL ALDIĞINDA KONTROLÜNÜ KAYBEDER VE…”

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Eğitimleri” kapsamında Spor Psikoloğu Yusuf Yıldız tarafından Çankırı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi konferans salonunda Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personellerine eğitim verildi. Psikolog Yusuf Yıldız yaptığı sunumda; sigara, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı hakkında geniş bir anlatımla İl Müdürlüğü personelini bilgilendirdi. Günümüzde bazı alışkanlıkların ilkokul […]
Eğitim - 26 Ekim 2021 14:34 A A

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Eğitimleri” kapsamında Spor Psikoloğu Yusuf Yıldız tarafından Çankırı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi konferans salonunda Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personellerine eğitim verildi.

Psikolog Yusuf Yıldız yaptığı sunumda; sigara, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı hakkında geniş bir anlatımla İl Müdürlüğü personelini bilgilendirdi. Günümüzde bazı alışkanlıkların ilkokul ve ortaokul seviyelerine indiğini belirten Yusuf Yıldız, “Bir kere denemekle bir şey olmaz diye düşünülen sağlığa zararlı olan maddelerin çok kısa süre içerisinde bağımlılığa dönüştüğünü görebiliyoruz. Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeleri en zararlı maddeler olarak bilinse de teknoloji bağımlılığı da üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur. Teknoloji bağımlılığı ile doğru teknoloji kullanımı farklı konulardır. Teknolojinin insan hayatına kazandırdığı sayısız faydaları varken, kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve ölçüsüz kullanması ciddi zararlara sebep olabilir. Bu sebeple ailelerimiz çocuklar üzerinde teknolojiyi yani cep telefonunu ya da sosyal medya kullanımını kontrollü bir şekilde takip etmelidirler.

Yine okullarda yapılan son çalışmalara göre sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerine ulaşımın maalesef 14 yaşlara indiği görülüyor. Ayrıca ülkemizde yaklaşık olarak 17 milyon kişinin alkol kullandığı biliniyor. Kişi alkol aldığında kontrolünü kaybeder ve her türlü tehlikeyi açık hale getirir. Bu yüzden sağlığa zararlı olan maddelerin kullanılmadan hayır diyebilme yetimizi geliştirmemizin önemi daha çok artıyor. Özellikle sporun her kademesinde
yer alan değerli spor camiasının bireylerine daha fazla görev düşüyor. Çocuklarımızı spora teşvik ederek ve sevdirerek bu bağlamda kötü alışkanlıklardan bir nebzede olsa uzak durmasına yardımcı oluyorsunuz. Sizler daha farklı ve farkındalık içeren projelerle bağımlılığa neden olan etkenleri bu şekilde bertaraf edebilirsiniz. Bulunduğunuz konumun önemi ve sorumluluğunun bilincinde olmalısınız. Yani kısacası bağımlılıkla mücadelede sizler çok önemli yerdesiniz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Eğitim - 14:34 A A
BENZER HABERLER