reklam
reklam
DOLAR31,5919% 0
EURO34,4142% 0.05
STERLIN40,1238% -0.11
FRANG35,6941% -0.02
ALTIN2.147,67% -0,06
BITCOIN2.147.3408.242
reklam

YAPRAKLI’DAKİ ORMAN YANGININDA CİĞERLERİMİZ YANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Yapraklı ilçemizin Kızıleşme mevkiinde başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle yaklaşık 50 hektar ormanlık alanı kül etti. Çıkış nedeni belli olmayan orman yangını, vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen Çankırı itfaiye ekiplerinin yanısıra çevre illerden gelen Orman İşletme Müdürlükleri ekipleriyle birlikte vatandaşlar tarafından söndürülmeye çalışılsa da bu kolay olmadı.

Küçük bir alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü ve söndürme çalışmalarına katılan ekipleri de tehdit etmeye başladı. Çevreden müdahale yeterli olmayınca yangına havadan müdahale için yangın söndürme helikopter ve uçakları bölgeye sevkedildi. Çevredeki göletlerden su ikmali yapan iki helikopter ve 1 uçağın da katılımıyla yangın yaklaşık 5 saatin sonunda kontrol altına alındı ve ekipler tarafından soğutma çalışmalarına başlandı.

Yangın sonrası bölgede incelemelerde bulunan Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve diğer yetkililer vahim durumu yerinde gördüler. İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Milletvekili Salim Çivitcioğlu “Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangında yaklaşık 50 hektar ormanlık alan yandı” dedi. Üzücü bir manzarayla karşı karşıya kaldıklarını ancak ekiplerin müdahalesi sonucu yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alındığını Vali Abdullah Ayaz ise açıklamasında “Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bir kere daha hatırlatıyoruz, küçük bir ihmalin devasa bir maliyeti oluyor. Yılların emeği heba oldu. Buraların tekrar eski manzarasına kavuşması da yıllar alacak. Daha kötüsü olabilirdi onun için tüm vatandaşlarımızın dikkat etmesi, yasak olan yerlere girilmemesi, girilse dahi çok dikkatli olunması, gereksiz ateş yakılmaması, yakılan ateşin dikkatli bir şekilde söndürülmesini istiyoruz” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP