14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

YAPAY ZEKA TÜBİTAK 1001 PROJE ARAZİ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. İlker Ercanlı’nın yürütücülüğünde devam eden TÜBİTAK 1001 projeleri kapsamındaki 119O656 numaralı ve “Batı Karadeniz Bölgesinde Doğal Yayılış Gösteren Saf Doğu Kayını Meşcerelerinin Artım ve Büyümesinin Derin Öğrenme Algoritmaları ile Modellenmesi” adlı projesinin arazi çalışmaları gerçekleştirildi. Arazi çalışmaları Bartın Merkez ve Ulus ilçeleri ile Karabük Yenice ilçesi […]
Eğitim - 5 Ekim 2021 21:23 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. İlker Ercanlı’nın yürütücülüğünde devam eden TÜBİTAK 1001 projeleri kapsamındaki 119O656 numaralı ve “Batı Karadeniz Bölgesinde Doğal Yayılış Gösteren Saf Doğu Kayını Meşcerelerinin Artım ve Büyümesinin Derin Öğrenme Algoritmaları ile Modellenmesi” adlı projesinin arazi çalışmaları gerçekleştirildi.

Arazi çalışmaları Bartın Merkez ve Ulus ilçeleri ile Karabük Yenice ilçesi ve Zonguldak Ereğli ve Devrek ilçelerindeki Doğu Kayını ormanlarında Doç. Dr. İlker Ercanlı, Dr. Öğr. Üyesi Muammer Şenyurt, Arş. Gör. Dr. Ferhat Bolat ve Arş. Gör. Sinan Bulut tarafından gerçekleştirildi.

Günümüzde güncel ve yenilikçi bir yapay zeka tekniği olan Derin öğrenme ile ormanların artım ve büyüme değerlerinin tahmin edileceği projenin arazi çalışmaları, Batı Karadeniz’de Doğu Kayının yayılış gösterdiği Zonguldak, Kastamonu ve Sinop illerindeki ormanlarda devam edecek, projenin sonucunda da günümüzde her alanda oldukça önem kazanan yapay zeka ile ormanların artım ve büyümesinin tahminine ilişkin yenilikçi sonuçlar elde edilecektir.

Eğitim - 21:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.