Açık
  • EURO
  • DOLAR

VALİ TAŞOLAR 3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASINDA ORGAN BAĞIŞI BEKLEYEN HASTALARI ZİYARET ETTİ

Organ bağışı, birçok insanın hayatını kurtarabilecek büyük bir iyilik ve insanlık göstergesidir. Organ nakli, yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanan veya organ yetmezliği yaşayan birçok insan için umut ışığı olabilir. Her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanıyor. Organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kutlanması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği […]
Genel - 6 Kasım 2023 20:33 A A
Organ bağışı, birçok insanın hayatını kurtarabilecek büyük bir iyilik ve insanlık göstergesidir. Organ nakli, yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanan veya organ yetmezliği yaşayan birçok insan için umut ışığı olabilir.
Her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanıyor.
Organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kutlanması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı hususunda vatandaşlarımızın ve sağlık personelinin farkındalığının arttırılacak olması da organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır.
Unutmayın, organ bağışı yaparak bir gün siz de birinin hayatını kurtarabilirsiniz. Hayatın en değerli hediyesini paylaşmak, insanlığımızı ve sevgimizi göstermenin en güzel yoludur. Organ bağışı, gerçek bir kahramanlık eylemidir ve herkesin düşünmesi ve bu önemli adımı atmaya cesaret etmesi gerekir.
İl geneli toplamda 3 Diyaliz Merkezimiz ve 2 Diyaliz Ünitemiz bulunmaktadır. Toplamda 62+5 diyaliz cihazımız ile 196 hastaya hizmet vermekteyiz.
2023 yılında 49 kişi organlarını bağışlayarak umut ışığı olmuştur.
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası farkındalık etkinlikleri kapsamında Vali M. Fırat Taşolar, beraberinde İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya ve sağlık yöneticilerimiz ile birlikte Çankırı Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi ile Özel Karatekin Diyaliz Merkezi’ndeki diyaliz hastaları ve Organ Bağış stantları ziyaret edildi. Ziyarette Vali Taşolar tarafından diyaliz hastalarına çiçeklerle günün anlam ve önemini yansıtan hediyeler takdim edildi.
Genel - 20:33 A A
BENZER HABERLER