reklam
reklam
DOLAR31,5782% 0.66
EURO34,3104% 0.77
STERLIN40,0850% 0.85
FRANG35,6862% 0.46
ALTIN2.148,24% 2,25
BITCOIN2.148.6338.437
reklam

VALİ AYAZ UYARDI: EK TEDBİRLER YOLDA

Yayınlanma Tarihi : Google News
VALİ AYAZ UYARDI: EK TEDBİRLER YOLDA
reklam

1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından bir süre kontrol altında tutulan ancak Kurban Bayramı ve düğünlerle birlikte hızla artan vaka sayıları, yeni ve daha sıkı tedbirleri de beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının ardından Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, artan vakalar sonrası vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Vali Ayaz yaptığı basın açıklamasında “Sağlık Bakanı’mızın da ifade ettiği gibi, son 1 haftadır vaka artışının yaşandığı 5 ilden birisi olarak kayıtlara geçmiş olduk. Maalesef salgın sürecinde hiç istemediğimiz bir noktadayız. Bu süreçte vatandaşlardan isteğimiz özellikle önümüzdeki 15 gün her türlü gereksiz hareketten kaçınmaları. Evde kalmalarını sosyal hayatlarına ara vermelerini kesinlikle misafir kabul etmemelerini gereksiz yere hiçbir şekilde dışarı çıkmamalarını, çıksalar da en kısa süre içerisinde eve dönmelerini özellikle hem dışarıda hem de kalabalık mekanlarda başkalarıyla muhatap olurken maske mesafe kurallarına uymalarını hijyene dikkat etmelerini istiyoruz” dedi.

VAKA VE VEFAT SAYILARIMIZ ARTMAKTA

Son 1 hafta içerisinde vaka sayılarının hızla arttığını ifade eden Ayaz, “İstemediğimiz bir noktaya ulaştık. Vaka sayılarımız vefat sayılarımız artmakta. Hastanemiz her gün daha fazla koronavirüs hastasını kabul etmekte, onun için daha fazla hasta ve daha fazla vefatla karşı karşıya kalmamamız için lütfen koyulan kuralların tamamına uymalarını vatandaşlarımızdan istiyoruz. Ama tekrar vurgulamak istiyorum önümüzdeki 15 gün için öncelikli isteğimiz daha az hareket daha az sosyalleşme mümkün olan en az insanla iletişim kurmaları ve 2 kişi bile karşılıklı olarak konuşsalar maskesiz ve aralarına mesafe koymadan hiçbir şekilde iletişim kurmamalı.

Kamusal alanlarda gerekli tedbirlere riayet edilmemesi, düğünlerde kurallara uyulmaması, vatandaşımızın mağdur olmaması, normal yaşantısına devam etmesi ekonomik hayatın devamıyla ilgili olarak tedbirler alındı. Tedbirli olarak bu faaliyetlerin devamını istedik ancak gördüğümüz maalesef bu tedbirlere uyulmadığı. Bu tedbirlere uyulmaması sonrasında da herkesin kendini sağlıklı olarak addetmesi neticesinde bulaşın yükselmesi, onun için hem bayram hem bayram sonrasındaki yoğun kontrolsüz sosyalleşmenin de bunun önemli bir faktörü olduğunu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

KAMU KURUMLARINA HES KODU OLMADAN GİRİLEMEYECEK

“İlave tedbirlerimiz olacak. Bundan sonra kamu kuruluşlarına HES kodu olmayan vatandaşlarımız giriş yapamayacaklar. HES kodu uygulamasında bir katılaşmaya gidiyoruz. Denetimlerimiz zaten sürekli olarak devam ediyor. Bizler sahadaydık ancak buna devam edeceğiz. Malum düğünlerle ilgili olarak 81 ilde bir yasak geldi. Önümüzdeki süreçle ilgili olarak da arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. Değerlendirmelerimiz muhakkak olacak. Cuma akşamı bizzat dolaştım ben birkaç yere gidip oturdum. Kafelerde bir seyrekleştirme yapıldı, personel dikkat ediyor, bugüne kadar bir ihlal görmedik. Ancak vatandaşımızın kafede oturduğu müddetçe hem mesafesi hemde maske kullanımı konusunda bir eksiklik var ama burada bireysel tedbirlerin artırılması öncelikli gündem maddesi. Dediğim gibi gece gündüz hafta içi ve hafta sonu denetim ekiplerimiz sahada, bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” diyen Vali Ayaz açıklamalarına şöyle devam etti:

EN ÖNEMLİ MESELE BİREYSEL TEDBİRLERE RİAYET

“Bu konuda en önemli meselelerden biriside şu bireysel tedbirlere riayet en önemli koruyucu kalkanımız aslında. Onun için her vatandaşımızın her an bireysel tedbirlere uyması bizim için çok önemli. Vaka sayısındaki artış şunu ifade ediyor; risk artıyor, bulaş artıyor. Bunun için her vatandaşımızın geçen haftaya göre 2 kat daha dikkatli olması gerekmekte. Kafelerde de diğer alanlarda da vatandaşımızın riayeti öncelik olmalı. Şu anda hastanemizde bir sıkıntı yok. Hastalarımızın hastaneye kabulü ve yatışlarında herhangi bir problem yok ancak vaka artışı bu şekilde devam ederse ilerleyen dönemlerde muhakkak ki sıkıntı yaşanabilir. Yeni servisler açarak bunu bugüne kadar aştık. Şuan için bir problem yok.”

reklam

YORUM YAP