reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

VALİ AYAZ PANDEMİ SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam
      Vali Abdullah Ayaz, her ay gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında son bir aylık pandemi süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Abdullah Ayaz ile birlikte Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Oğuzhan Aykurt, İL Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Rıfat Biber ve basın mensupları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Ayaz, Koronavirüsün hem ülkemizin hem de dünyanın gündemini bir süre daha meşgul etmeye devam edeceğini ifade etti. 2021 yılının Bahar aylarında daha iyi bir noktaya gelmeyi umduklarını belirten Vali Ayaz, “Aşılar yapıldıktan sonra etkilerini görmeye başlayacağız. Baharda önemli bir normalleşmenin olmasını ümit ediyoruz. Son dönemde vaka sayılarımızda bir gerileme mevcut. Vaka sayılarındaki gerileme bu hafta hastaneye yansımaya başladı.  Vaka sayılarını hızlı bir şekilde kontrol altına aldık. Şu an için durumumuz iyi” dedi.
      ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE TEDBİRLERE DİKKATLE UYMAMIZ GEREKİYOR
Pandeminin halen bitmediğini söyleyen Vali Abdullah Ayaz şunları söyledi: “Önümüzdeki süreçte de tedbirlere dikkatle uymamız gerekiyor. Vatandaşlarımızdan en büyük talebimiz büyüklerimizi bir süre daha ziyaret etmemeleri. 65 Yaş üstü hasta sayımızı bir türlü düşüremiyoruz. Vaka sayısındaki düşüşe göre 65 yaş üstü vaka sayımız daha az düşüyor. Tedbirler neticesinde insanlarımızı biraz aktiviteden alıkoyduk ama yine de yaşlılarımızın çevresindeki insanlar, akrabaları kendilerini ziyaret ettikçe hastalık bulaşıyor. Bu da 65 yaş üstü hasta sayımızı arttırıyor.
      Halkımızdan bir kez daha rica ediyoruz; lütfen bir süre daha büyüklerimizi ziyaret etmeyelim. Vatandaşlarımızdan, kalabalık ortamlarda durmaktan, ev ziyaretleri yapmaktan uzak durmasını istiyoruz. İnsan sosyal bir varlık fakat sonuçları ağır oluyor. O yüzden temennimiz bu tür durumlardan sakınılması. Durumumuz şu anda iyi ancak iyileşme yolunda iki ayda kat ettiğimiz mesafeyi tedbirlere uymadığımızda iki haftada geri gidebiliyoruz. Bu hastalığın böyle bir durumu var. Tedbirleri bıraktığımız anda tekrar aynı durumla karşı karşıya kalabiliriz.
      SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINI İHLAL EDEN 45 KİŞİYE CEZA VERİLDİ
Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında sıkı tedbirler alıyoruz. İlimizde kısıtlama süresince sakin bir durum var. Yine de sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 45 kişiye cezai işlem uygulandı. Denetimlerimiz devam edecek. Amacımız pozitif vakaların önüne geçmek.
      VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ HASTALIĞIN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMEZ
Farklı denetim yöntemleri geliştiriyoruz. Her an denetimlerimiz devam ediyor. Süreç bitmedi. Daha önce de vaka sayılarının düşük seyrettiği dönemler oldu. Bu pandeminin bittiği anlamına gelmiyor. Daha kötüye gitmemek için tedbirleri elden bırakmaya imkânımız yok. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde aşılama başladıktan sonra bir rahatlamanın olması en büyük temennimiz.
      İLİMİZDE COVİD-19’A BAĞLI VEFAT SAYIMIZ 282
İlimizde Koronavirüs nedeniyle vefat eden kişi sayısının 282’ye çıktığını vurgulayan Vali Ayaz, tedbirlere uymanın önemine dikkat çekti ve halkımızdan sabır istedi. Aşıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Abdullah Ayaz, “Aşılar kısa süre sonra ülkemize gelecek. Aşıyla ilgili hiçbir çekincem yok. Sağlık çalışanlarımızın tümü aşılandıktan sonra sıram geldiğinde ben de aşı olacağım” diye konuştu.
      BAZI ESNAFLARIMIZIZA SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI ARACILIĞIYLA YARDIM YAPACAĞIZ
Pandemi döneminde özellikle çok zarar gören bazı esnafların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla maddi yardımda bulunacaklarını açıklayan Vali Ayaz şöyle konuştu: “Bu esnafları vakfımız tespit ediyor. Daha önce de yardım yapıldı. Hükümetimizin açıkladığı yardımlara ilave olarak biz de burada vakfımız aracılığıyla yardımlar yapacağız. Hiçbir vatandaşımızın bu süreçte sıkıntıya düşmesine izin vermeyeceğiz.
      BU GÜNE KADAR 2 MİLYON 249 BİN 624 TL CEZA UYGULANDI
Bu güne kadar kurallara uymayanlara 2 milyon 249 bin 624 TL ceza yazıldı. Karantina kurallarına uyma konusunda genel bir sıkıntımız yok. Karantina ihlalleriyle çok karşılaşmıyoruz. Bu güne kadar yakaladığımız ihlallerin geneli temaslı olup karantinada olanlar. Sonucu pozitif çıkıp da karantinayı ihlal eden hiç olmadı. O yönde vatandaşlarımızda yoğun bir dikkat var. Karantinayı ihlal edip yurda yerleştirdiğimiz 29 kişi var.
      TEST YAPTIRAN HERKES SONUCU ALINCAYA KADAR KENDİNİ İZOLE ETMELİ
İlimizde yapılan testler mümkün olan en kısa sürede sonuçlanıyor. Testlerin bir laboratuvar süresi var. Sağlık Bakanlığımızın verdiği süre numune alındıktan sonra 8 saat. Biz de bu süre 6 saate kadar iniyor. Laboratuvarımız 24 saat kesintisiz çalışıyor günde bin test de alsak hepsini sonuçlandırıyoruz. Vatandaşlarımız kendinde bir şüphe gördüğünde veya temaslı olduğunda test vermeye geliyor. Bu hastalık bir anda belirmiyor. Test verdiğimiz zaman sonuç alıncaya kadar kendimizi izole etmemiz gerekiyor. Bu bizim şahsi sorumluluğumuz.”
reklam

YORUM YAP