Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

VALİ AYAZ ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE HASAT YAPTI

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ilimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında Vali Ayaz’a Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Kendir eşlik etti. Şehit Mehmet Ata MTAL bünyesinde faaliyetlerini sürdüren tarım alanlarını ziyaret eden Vali Ayaz ve beraberindeki heyet, […]
Eğitim - 3 Ekim 2022 22:20 A A

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ilimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında Vali Ayaz’a Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Kendir eşlik etti.

Şehit Mehmet Ata MTAL bünyesinde faaliyetlerini sürdüren tarım alanlarını ziyaret eden Vali Ayaz ve beraberindeki heyet, zirai çalışmaları yerinde gözlemledi. Meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılan sera ve tarım alanlarında incelemelerde bulunan Vali Ayaz, domates, biber ve elma hasadı yapan okul öğrencilerine eşlik etti. Okul Müdürü Emrah Olkaç ve Sebzecilik Alan Şefi Süleyman Kocaaslan, seralarda yetiştirilen domates ve biberlerin, ilaçlama, sulama ve hasat işlemleri hakkında heyete bilgi verdi. Seralarda farklı çeşitlerde biber ve domatesin yetiştirildiğini ziyaretçilere aktaran Alan Şefi Kocaaslan, öğrencilerin birbirinden farklı türdeki sebzeleri yetiştirerek tanımalarına imkan sunduklarını söyledi.

Seralarda, özel sulama ve gübreleme yöntemleri ile yetiştirilen sebze ve meyvelerin, dönemsel olarak takip edildiği ve kış mevsiminde hava koşullarına göre farklı tohumların kullanıldığını heyete aktaran Okul Müdürü Emrah Olkaç ise, teorik bilgilerin bu alanlarda uygulamaya döküldüğünü ifade etti. Olkaç, farklı ülkelerden tedarik edilen tohumların üretim ve yetiştirme süreçlerinin yerli tohumlarla karşılaştırılarak kullanıldığı sera alanlarından elde edilen ürünlerin pazar ve marketlerde satışa sunulduğunu ifade etti.

670 ağacın yer aldığını elma yetiştirilen alanları da ziyaret eden Vali Ayaz, ürünlerin satış ve pazarlama süreçleri hakkında da yetkililerden bilgi aldı. Vali Ayaz ve beraberindeki heyet, okul bünyesinde yetiştirilen domateslerden elde edilen salça yapım işlerinin gerçekleştirildiği alanları da gezerek görevlilerden bilgi aldı. Vali Ayaz, üretimin öneminin günümüzde giderek arttığını vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Eğitim - 22:20 A A
BENZER HABERLER