Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

VALİ AYAZ: “2 AYDA GELDİĞİMİZ YOLU 1 HAFTADA GERİ GİTMİŞ OLDUK”

Ülkemizde yeniden yükselişe geçen vaka sayıları hükümeti yeni kararlar almaya yöneltti. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nca alınan yeni kararlar illerde Valilikler, ilçelerde ise Kaymakamlıklarca uygulanmaya başlandı. Sık sık olduğu gibi bugün de Necip Fazıl Kısakürek Caddesi’nde denetlemelerde bulunan Vali Abdullah Ayaz, denetleme öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Ayaz açıklamasında şu konulara değindi: “Pazartesi akşamı […]
Çankırı - 17 Mart 2021 22:18 A A

Ülkemizde yeniden yükselişe geçen vaka sayıları hükümeti yeni kararlar almaya yöneltti. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nca alınan yeni kararlar illerde Valilikler, ilçelerde ise Kaymakamlıklarca uygulanmaya başlandı. Sık sık olduğu gibi bugün de Necip Fazıl Kısakürek Caddesi’nde denetlemelerde bulunan Vali Abdullah Ayaz, denetleme öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vali Ayaz açıklamasında şu konulara değindi:

“Pazartesi akşamı Sağlık Bakanlığı’nca paylaşılan yeni haritada vaka sayıları yüzbinde 22’den yüzbinde 47’ye geldiğini gördünüz. Geçen hafta hiç ummadığımız bir vaka artışıyla karşı karşıya kaldık, artış bu hafta da devam ediyor. Bu artış hızına göre iki ayda geldiğimiz yolu bir haftada geri gitmiş olduk. Bu da Devlet Hastanemize olumsuz şekilde yansıyor. İlimizde ve ilçelerimizde ekiplerimizle sahadayız ama vatandaşlarımızdan tedbir tedbir tedbir istiyoruz.

Salgının bitmediği, normalleşmenin yanlış anlaşıldığı, psikolojik olarak hastalığın bittiği ile ilgili bir kanı oluştuğu kanaatindeyim. Daha önümüzde aylarca gideceğimiz uzun bir yol var. Daha fazla can kaybı yaşamak istemiyoruz, tedbirlere uyulmasını istiyoruz. Şimdi esnaf arkadaşlarımızı ziyaret ederek gerekli uyarıları yapacağız, hepimizin de çok dikkatli olması gerektiğini unutmayalım.” dedi.

Vali Ayaz, gazetecilerin özellikle 65 yaş üzeri vaka artışları ve alınması muhtemel tedbirler konusundaki sorularını şu şekilde cevaplandırdı:

“65 yaş üzeri hasta sayımız yüksek seyrediyor, bununla ilgili olarak aşı olunduğu gün koruma sağlıyor gibi bir algı var bu çok yanlış. Bununla ilgili afişler yaptık ilimize de astık, ikinci doz aşıdan 14 gün sonra koruma başlıyor. Onun için 65 yaş üstünü korumaya devam etmemiz lazım, gençlerin de büyüklerini ziyaret etmemesi lazım, çünkü hastalığı evlere gençler taşıyor.

Hiç vaka çıkmayan ilçelerimiz vardı ancak şu anda karantinaya aldığımız köylerimiz de var. Şu anda ilimizin her tarafından vaka çıkıyor. Pazar günü Pazar pazarını dolaştım, pazarcılarımızı da vatandaşlarımızı da çok tedbirsiz gördüm bu da Pazarlarla ilgili yeni tedbirler almamız gerektiğini bize gösterdi.

Hastanede yatan hasta sayısı vaka artışlarıyla paralel gitmiyor, vaka sayılarındaki artış 10-15 gün sonra hastaneye yansıyor. Bir zamanlar 5’e kadar düşmüştü şimdi 20’nin üzerinde yatan hastamız var. Hastanemizde doluluk oranı düşük, sağlık çalışanlarımızın tamamı ikinci doz aşılarını da oldular, ama vaka artışını durduramazsak eninde sonunda hastaneye yansıyacaktır.

Çankırı 65 yaş üzeri nüfusta Türkiye 4.’sü, yani nüfusumuzun % 17’si 65 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşmakta, bu da koronavirüs riskini artırıyor. Hastanede ve yoğun bakımda en fazla hastamız 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, virüsün yeni mutasyonları da çıksa tedbirlerimiz aynı. Maske Mesafe ve Temizlik kuralları en büyük silahlarımız, bir de aşılamada yeterli mesafe kat edildiğinde hastalığın azalmasını ve  rahatlamayı sağlayacağını düşünüyoruz. Aşılara güvenimiz tam, koronavirüse karşı tek çaremiz ve insanlığın bu virüsten kurtulması için en büyük umut ışığımız şu an aşı. Aşı olunarak alınacak riskle olunmayarak alınacak risk arasında çok büyük fark var.”

Çankırı - 22:18 A A
BENZER HABERLER