14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

VALİ AYAZ: “18 YAŞ ALTI VAKA ORANI YÜKSELİYOR”

      Vali Abdullah Ayaz aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Vali Ayaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya da hazır bulundu. Salgının önüne geçebilmek için getirilen tedbirlere tam uyumun önemine dikkat çeken Vali Ayaz, “Tedbirleri bırakmak için […]
Çankırı - 5 Ekim 2021 20:43 A A
      Vali Abdullah Ayaz aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Vali Ayaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya da hazır bulundu.
Salgının önüne geçebilmek için getirilen tedbirlere tam uyumun önemine dikkat çeken Vali Ayaz, “Tedbirleri bırakmak için çok erken. Hatta tedbirleri bırakmak için elimizde hiçbir gerekçe yok. Çünkü hasta olanlar, hastaneye yatanlar, tedavi olanlar, vefat edenler devam ediyor” dedi.
      Yasakların gelmemesini ve hastanelerimizde sıkışıklık yaşanmamasını aşıya borçlu olduklarını vurgulayan Vali Abdullah Ayaz, “Tekrar söylüyoruz; aşısını olmayanlar bir an önce aşı olsunlar. İki doz aşı olanların üçüncü dozu ivedi olarak olmalarını muhakkak istiyoruz. Üçüncü doz aşı olunmamasının sonuçlarını da sürekli olarak görmekteyiz” diye konuştu. Şu anda hastanemizde 45 hastamızın olduğunu açıklayan Valimiz AYAZ şunları söyledi: “39 hastamız serviste, 6 hastamız yoğun bakımda ve maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan ikisi entübe durumda. Yoğun bakımda 65 yaşın altında iki hastamız mevcut. Entübe hastalarımızın yaşları 67 ve 83. Serviste yatan hastalarımızdan 9’u 65 yaşın altında. 41 yaşında bir hastamız da şu anda serviste yatmakta. İnşallah onları bir an önce şifaya kavuşturup taburcu ederiz.
BİR HAFTADA 11 BİR AYDA 35 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK
Maalesef son bir hafta içerisinde de 11 vatandaşımız vefat etti. Kendilerine Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Şu anda yoğun bakımda yatan hastalarımızın da 3’ü maalesef aşısız. Birisi tek doz aşılı, birisi de 2 doz aşılı. 3 doz aşı yaptırmış 1 hastamız var o da 83 yaşında ve kronik rahatsızlıkları olan bir hastamız. Bir kere daha söylüyoruz; İşin hiç şakası yok. Vefat sayımız da sürekli olarak artış göstermekte. Son bir ayda 35 hastamız daha vefat etti.
AŞININ HİÇ BİR ZARARI YOK
Bugüne kadar yaptığımız birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü doz aşı toplamı 281 bin 994. Bir kere daha söylüyoruz; bu kadar aşı yaptık karşımıza aşı olduktan sonra alerjik reaksiyon olup gelen bir hasta yok.
Vatandaşlarımız anlatılan hikâyelere, sosyal medyada yazılanlara itibar etmeyip aşılarını olsalar gerçekten çok mutlu olacağız. Şu anda halen 3. doz aşısını olmamış 6 bin 731 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın ivedi olarak 3. doz aşılarını olmaları gerekiyor. Bu kişiler aynı zamanda risk grubunda olan kişiler. 2. dozun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ve belli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlarımız hiç bekletmeden 3. doz aşılarını olmalılar.
18 YAŞ ALTI VAKA ORANI YÜKSELİYOR
Aşı olma oranımız 20-24 yaş grubunda bile fena değil. Bu yaş grubunda aşı oranımız yüzde 75. 15-19 yaş grubunda da yüzde 50’ye yakın bir aşılama oranımız var. Her Pazartesi günü okullarımızı ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimiz okullarda girdiğimiz sınıflarda gençler arasında yüzde 30-40 arası aşılama oranı olduğunu gördük. 18 yaş altı vaka oranımız şu anda yüzde 30. Salgının başından beri hiç görmediğimiz 18 yaş altı vaka oranıyla karşı karşıyayız.
      Çok şükür ki çocuklarımız bu hastalığı çok rahat atlatıyorlar. Ağır bir durumla karşı karşıya değiliz ama sonuçta vaka sayısı arttığı için ister istemez ağır atlatan çocuklarımız da oluyor. Bu sebeple velilerden de ricamız çocuklarının aşılarını yaptırmaları. Benim de çocuklarım aşılarını oldular. Öğretmenlerimizin de neredeyse tamamı aşı oldu.
Kış yaklaşıyor. Kış şartlarında salgın sürecini nasıl yöneteceğimizi konuşuyoruz arkadaşlarla. İlimizde bir an önce 2. doz aşı oranını yüzde 75’in üzerine çıkarabilirsek çok daha iyi olacak.”
Çankırı - 20:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.