14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

VAKA SAYISI AZALAN İLLERDE NORMALLEŞME 1 MART’TA BAŞLIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecinin belirlenen kriterler çerçevesinde Valilerin başkanlığında toplanacak İl Hıfzıssıhha Kurulları’nda alınacak kararlar doğrultusunda 1 Mart’tan itibaren başlayacağını bildirdi. Koca, vatandaşlara seslenerek eski hatalardan ders çıkarılması gerektiğini,  yeni kısıtlamaların olmaması ve vaka sayılarının artmaması için bugünden itibaren Temizlik, Maske ve Mesafe kurallarına sabırla uyulması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanı […]
Genel - 20 Şubat 2021 14:58 A A

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecinin belirlenen kriterler çerçevesinde Valilerin başkanlığında toplanacak İl Hıfzıssıhha Kurulları’nda alınacak kararlar doğrultusunda 1 Mart’tan itibaren başlayacağını bildirdi.

Koca, vatandaşlara seslenerek eski hatalardan ders çıkarılması gerektiğini,  yeni kısıtlamaların olmaması ve vaka sayılarının artmaması için bugünden itibaren Temizlik, Maske ve Mesafe kurallarına sabırla uyulması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada  “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşecegiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek) seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak.” ifadelerini kullandı. Buna göre;

Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller “düşük riskli“,
Yüz binde 11-35 arası vaka görülen iller “orta riskli“,
Yüz binde 36-100 arası vaka görülen iller “yüksek riskli“,
Yüz binde 100’ün üstünde vaka görülen iller ise “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.
Düşük riskli iller “mavi“, orta risk “sarı“, yüksek risk “turuncu“, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterilecek.

Her ilin Valisi kendi durumunu görecek, İl Hıfzıssıhha Kurulu’yla birlikte alınması gereken tedbirleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanların kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de 1 Mart’tan itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri’nde tüm sınıflarda yüz yüze eğitime başlanmasına karar verdi. Yine 1 Mart’ta Lise ve Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile ilkokullarda da yüzyüze eğitime başlanacak. Ayrıca öğretmenlerin aşılanmasına da önümüzdeki hafta başlanacak.

Genel - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.