reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

UZMANINDAN “STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
UZMANINDAN “STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ”
reklam

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzm Klinik Psikolog Kevser Tarakcı günlük hayatımızda hepimizin zaman zaman karşılaştığı “Stresle Başa Çıkma Yöntemleri” konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Doktora gitmeden önce alabileceğimiz tedbirler hakkında bizleri bilgilendiren Tarakcı şu konulara değindi:

“Hayatın koşturmacası, günlük yaşamdaki yoğun iş yükü, sürekli bir yerden başka bir yere yetişme çabası ve hep daha iyisini yapma isteği…

Günlük hayat içerisinde yaşamımıza dahil olan pek çok stresör vardır. Tüm bunlara yetişmeye çalışmak, bir de üstüne strese yatkın kişiliğe sahip olmak yaşamımızın pek çok alanında bizi zorlar.
İş hayatının verdiği sıkıntı, maddi zorluklar, rutin ev işlerinde ve çocuk bakımında yaşanan sıkıntı ve sağlık problemleri gibi faktörler yoğun stres yaşanmasına sebep olabilir. Stresi bedenimizde hissedebiliriz. Yani stresli durumlarda bedenimiz adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi stres hormonları salgılar ve vücudumuzu uyarır. Bu uyarım bizim için gereklidir ve bunun sayesinde karşılaştığımız tehditle başa çıkabilmek için tedbirler alırız.

Ancak stres tepkimiz karşılaştığımız durum için fazlaysa ve sık sık bu durumu yaşıyorsak, yoğun stresin getirdiği olumsuzluklarla baş etmek zorunda kalırız.
Böyle durumlarda; stres düzeyimizi, makul seviyelere çekmeye çalışarak kendimizi rahatlatabiliriz.

➢ Stres belirtilerine sebep olan durumu tanımlamak (iş, kişisel yada ailevi stres) ve bunlara dair işlevsiz olabilecek inançları tespit edip, düzeltmek,

➢ Spor yapmak, dengeli beslenmek ve uyku düzenine özen göstermek,

➢ İş yükünüz fazla olduğunda işleri önem sırasına göre düzenlemek ve önceliği çok önemlilere vererek işleri tamamlamak,

➢ ‘’Her şey kusursuz olmalı.’’ İnancının çoğu zaman mümkün olmayacağı kabul etmek,

➢ Hobilerimiz ve sevdiğimiz diğer aktivitelerimiz için kendimize zaman ayırmak stresin yaratacağı etkilerin azalmasını sağlayacaktır.

Bazı durumların sizde strese yol açacağını önceden kabul etmek gerekebilir. Evlenmek, doğum yapmak, yeni bir işe başlamak ya da terfi almak gibi durumlar her ne kadar olumlu yaşantılar olsa da, yeni bir duruma adapte olmayı gerektirdiği için stres yaratmaktadır.

Ancak çaba göstermenize rağmen hala stresle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz…”

reklam

YORUM YAP