13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

UZLAŞTIRMACILAR MAHKEMELERİN YÜKÜNÜ AZALTIYOR

Uzlaştırma, Ceza Hukuku kapsamında bağımsız ve objektif üçüncü bir kişinin, uyuşmazlığın taraflarına, olayın özelliklerine göre şekillenecek çeşitli çözüm önerileri sunup onların bu çözüm önerilerini müzakere etmesini ve sunulan çözüm önerilerinden birisinde anlaşmalarını hedefleyen bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Uzlaştırma müessesesi, hukuk sistemimize ilk kez 1 Haziran 2005 yılında girmiştir. 2016 yılında gözden geçirilerek yeniden revize […]
Çankırı - 8 Şubat 2021 20:38 A A

Uzlaştırma, Ceza Hukuku kapsamında bağımsız ve objektif üçüncü bir kişinin, uyuşmazlığın taraflarına, olayın özelliklerine göre şekillenecek çeşitli çözüm önerileri sunup onların bu çözüm önerilerini müzakere etmesini ve sunulan çözüm önerilerinden birisinde anlaşmalarını hedefleyen bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir.
Uzlaştırma müessesesi, hukuk sistemimize ilk kez 1 Haziran 2005 yılında girmiştir. 2016 yılında gözden geçirilerek yeniden revize edilmiştir. 1 Ocak 2017 yılında uygulamaya giren alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma kurumu sayesinde, tarafların özgür iradeleri ile uzlaştırmacı nezdinde görüşmeler sağlanarak, Ceza Mahkemelerinin iş yükünün azaltıldığı, toplum barışına katkı sağlanarak tarafların ve kamunun faydasına olacak şekilde olumlu yönde gelişmeler olduğu aşikardır.
Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu olarak 2020 yılı içerisinde uzlaştırma bürosuna gelen dosyaların takriben yarısında uzlaşma sağlandığı, uzlaşma sağlanan dosya sayısının 363 olduğu; böylelikle C.Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmaların her 15 dosyadan 1 tanesinin Ceza Mahkemelerine intikal etmeden çözüme kavuştuğu görülmüştür.
Uzlaşması sağlanan dosyalar kapsamında, değinilmesi gereken bir önemli husus ise; tarafların topluma ve kamu yararına faydalı bir şekilde örnek davranışlar sergileyerek uzlaşmalarıdır. 2020 yılı içerisinde tarafların uzlaşma edimi olarak; Tema Vakfına bağış yapılması, Lösev’e bağış yapılması, Korgun Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’ne bağış yapılması, ihtiyaç sahibi öğrenci çocuklara 4 çift ayakkabı yardımında bulunulması, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bağış yapılması, Mehmetçik Vakfı’na bağış yapılması, sokak kedileri için mama alınması, ihtiyaç sahibi bir ailenin mutfak ihtiyacının karşılanması vb. edimler ile uzlaşmanın sağlandığı
anlaşılmıştır.
Sonuç olarak; uzlaştırma kurumu sayesinde uzlaşan taraflardan olan şüphelinin ceza almaktan kurtulduğu, mağdurun hiç bir ücret ödemeden hukuki olacak şekilde maddi ve manevi edim elde ettiği, mahkemelerin iş yükünün azaltılarak mevcut dosyalar üzerinde daha hızlı ve etkin biçimde karar verebildiği hususlarının toplum barışına ve adalet sistemine duyulan güven ve bilincin artması yönünde olumlu gelişmeler sağlanmıştır.

Çankırı - 20:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.