13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

UYAR: “1 TEMMUZ 1926 DA 350 YILDIR SÜREN AYRICALIK SONA ERDİ”

Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanı Murat Uyar, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Uyar mesajında: “ 1 Temmuz 1926’da Ulu önderimiz Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanunu, Cumhuriyetin kazanımları ile birlikte denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa, tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi […]
Çankırı - 1 Temmuz 2021 20:23 A A

Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanı Murat Uyar, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Uyar mesajında: “ 1 Temmuz 1926’da Ulu önderimiz Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanunu, Cumhuriyetin kazanımları ile birlikte denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa, tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağlamakta, siyasi ve ekonomik özgürlükler getirmektedir.
Kabotaj Kanunu Kurtuluş Savaşının ardından ekonomik bağımsızlığa yönelik atılan en önemli adımlardan birisi olmuştur. Denizler; ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptir. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Hepinizin bildiği gibi ülke olarak Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprüyüz. Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevriliyiz. Stratejik konumumuz gereği dünyadaki önemimiz her zaman vardı lakin denizlerimizdeki hâkimiyet bizde değildi. 1 Temmuz 1926 tarihindeki bu kanunla yaklaşık 350 yıldır süren ayrıcalık sona erdi. Büyük Atatürk’ün direktifleriyle denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlendi. Bu kazanımlarla Türkiye, deniz vatanına da kavuştu. Bu sebeple bir kez daha minnet duygularımızla andığımız Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ruhları şad olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile anıyor ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı kutluyorum. Denize emek ve gönül veren herkese, şahsım ve Çankırı halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Çankırı - 20:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.