13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

USTALIK BELGESİ OLANLARA MESLEK LİSESİ DİPLOMASI

      Bakanlığımızca Mesleki Eğitimde son yıllarda köklü değişikliklere gidilmiştir. Bu doğrultuda 02.12.2016 tarihinde yayınlanan 6764 Sayılı Kanun ile Çıraklık Eğitimi Zorunlu Eğitim Kapsamına alınmış ve Mesleki Eğitim Merkezleri örgün eğitim Kurumları içine dahil edilmiştir. Ayrıca işverenlere çırak öğrenci çalıştırmaları durumunda devlet katkısı sağlanmış ve çırak öğrencilere de SGK, maaş gibi bir çok avantajlar […]
Çankırı - 7 Ekim 2020 22:56 A A

      Bakanlığımızca Mesleki Eğitimde son yıllarda köklü değişikliklere gidilmiştir. Bu doğrultuda 02.12.2016 tarihinde yayınlanan 6764 Sayılı Kanun ile Çıraklık Eğitimi Zorunlu Eğitim Kapsamına alınmış ve Mesleki Eğitim Merkezleri örgün eğitim Kurumları içine dahil edilmiştir. Ayrıca işverenlere çırak öğrenci çalıştırmaları durumunda devlet katkısı sağlanmış ve çırak öğrencilere de SGK, maaş gibi bir çok avantajlar sağlanmıştır.

      Son olarak Bakanlığımızın onayıyla daha önce Mesleki Eğitim Merkezinden (Çıraklık Eğitiminden) Ustalık Belgesi almış olan ortaokul mezunu ya da lise eğitimini yarıda bırakmış olan kişilere, alanında Meslek Lisesi Diploması alma imkanı getirilmiştir. Bunun için Bakanlığımızca belirlenen diploma fark derslerinin merkezimizden yüz yüze telafi eğitimi şeklinde başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

      Halen Mesleki Eğitim Merkezine kayıtlı olan ve diploma programından yararlanamayan öğrencilerde telafi eğitimine başvurarak diploma fark derslerinden başarılı olmaları durumunda alanında Meslek Lisesi Diploması alabileceklerdir.

      Kalfalık Belgesi olanlar ise merkezimizde 12.sınıfa kayıt olmaları durumunda da telafi eğitimine başvurarak diploma fark derslerinden başarılı olmaları durumunda alanında Meslek Lisesi Diploması alabileceklerdir.

      Genel lise mezunu olup ustalık belgesi olanlara ise istemeleri halinde alanında doğrudan Meslek Lisesi Diploması düzenlenebilecektir.

      Telafi Eğitimi İçin başvurular bizzat Merkezimize yapılacak olup, başvurular 30 Ekim 2020 tarihinde sona erecektir. Telafi Eğitiminde uygulanacak ders tablosu aşağıda gösterilmiştir. Daha geniş bilgi Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi’nden alınabilir.

Çankırı - 22:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.