Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÜNİVERSİTELERDE YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR MU ?

İlkokul, Ortaokul ve Liselerin kademeli olarak açılmasına karar verilirken, Üniversite öğrencileri kendileri için yüzyüze eğitimin ne zaman başlayacağının merakı içerisindeler. 21 Eylül’de okul öncesi ve İlkokul 1. sınıflarla başlayan süreç, 5 Ekim’de Uygulamalı Meslek Liseleri, 12 Ekim’de İlkokul 2.-3.-4. ve sınav senesi olan 8. ve 12. sınıflarda yüzyüze eğitimin başlamasıyla devam etmişti. Düzenlenen son kabine […]
Eğitim - 1 Kasım 2020 22:41 A A

İlkokul, Ortaokul ve Liselerin kademeli olarak açılmasına karar verilirken, Üniversite öğrencileri kendileri için yüzyüze eğitimin ne zaman başlayacağının merakı içerisindeler. 21 Eylül’de okul öncesi ve İlkokul 1. sınıflarla başlayan süreç, 5 Ekim’de Uygulamalı Meslek Liseleri, 12 Ekim’de İlkokul 2.-3.-4. ve sınav senesi olan 8. ve 12. sınıflarda yüzyüze eğitimin başlamasıyla devam etmişti. Düzenlenen son kabine toplantısında 5. ve 9. sınıfların da 2 Kasım’da açılmasına karar verilirken açılmayan diğer sınıfların da, yapılacak değerlendirmelerin ardından 23 Kasım’da açılması gündeme geldi.

Peki Üniversitelerde yüzyüze eğitim ne zaman başlayacak, üniversiteli gençlerimize bu müjdeyi ne zaman vereceğiz? Koronavirüs tedbirleri kapsamında bahar dönemi tüm üniversitelerde uzaktan eğitim yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında “İnşallah en kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” dedi ancak net bir tarih vermedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamasında “Üniversiteler için özellikle MEB okullarının bu dönemde açılmasıyla birlikte seyrini görmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalar açılan sınıflarla ilgili salgındaki gelişim ve o yaş grubunda enfeksiyon oranlarının ne olduğunu görerek ona göre bir karar veya öneri söz konusu olacak. Önümüzdeki dönem tabii ki okullar açılmış olacak ama bu pandeminin seyrine göre kademeli olacak.” demişti.

Şimdi tek beklentimiz Bakan Koca’nın dediği gibi pandeminin hızının düşmesi ve en geç 23 Kasım’a kadar açılmayan tüm sınıfların ve tabi Üniversitelerimizin yüzyüze eğitime başlaması. Bu konuda YÖK’ten şu ana kadar olumlu bir açıklama yapılmasa da gelen haberler Üniversitelerimizin bu ay içinde açılacağı yönünde. YÖK’ten yapılan son resmî açıklama şu şekilde:

“Sosyal medyada; ‘Yüksek Ögretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç açıkladı: Covid-19 tedbirleri kapsamında üniversitelerimizin açılmasına karar verilmiştir. Üniversitelerimiz 1 Ekim sonrası için akademik takvimlerini yüz yüze olacak şekilde hazırlayabilirler.’ şeklinde paylaşımlar yer almaktadır ve bazı gazeteci arkadaşlarımız bu açıklamanın doğruluğunu teyit etmek istemişlerdir. Başkan beyin bu türden bir açıklaması bulunmamaktadır. Sağlık bakanlığının tavsiye kararının üniversitelere bildirilmesinden sonra bu konu tekrar gündeme gelmemiştir.”

Eğitim - 22:41 A A
BENZER HABERLER