14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

UMRE YOLCULARINA KORONAVİRÜS ENGELİ

Bütün dünyayı saran Koronavirüs korkusu, Mübarek yerleri görebilmek için aylardır hazırlık yapan Umre yolcularını da etkiledi. Suudi Arabistan Umre için ülkelerine gelecek olan Müslümanlara kötü haberi duyurdu ve bugün sabah saatlerinden itibaren Umrecilere de Koronavirüs yasağı geldi. Diyanet yetkililerinden aldığımız bilgilere göre gece saatlerinde Suudi Arabistan’a giden Umre yolcularını taşıyan uçaklara iniş izni verilirken, sabah […]
Çankırı - 27 Şubat 2020 21:30 A A

Bütün dünyayı saran Koronavirüs korkusu, Mübarek yerleri görebilmek için aylardır hazırlık yapan Umre yolcularını da etkiledi. Suudi Arabistan Umre için ülkelerine gelecek olan Müslümanlara kötü haberi duyurdu ve bugün sabah saatlerinden itibaren Umrecilere de Koronavirüs yasağı geldi.

Diyanet yetkililerinden aldığımız bilgilere göre gece saatlerinde Suudi Arabistan’a giden Umre yolcularını taşıyan uçaklara iniş izni verilirken, sabah saatlerinde inecek uçaklara iniş izni verilmedi. Karar gereğince Türkiye’den kalkacak uçaklar da kalkışlarını iptal ettiler ve Umre yolcularını evlerine geri gönderdiler.

Yine aldığımız bilgilere göre Diyanet yetkilileri, Suud yetkililerle en azından vizesini almış olan Türk Umre yolcularının ziyaretlerini gerçekleştirebilmeleri için yoğun görüşme içerisindeler. Konu hakkında Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş’ın açıklamaları şöyle:

” Regaip gecesi münasebetiyle bütün milletimizin mübarek Regaip gecesini tebrik ediyorum. Malumunuz umre mevsimi. Suudi Arabistan bugün sabah saatlerinde korona virüse karşı tedbir amaçlı umre ziyaretini geçici süreliğine durdurdu. Tedbir amaçlı geçici bir durdurma olduğunu ifade ettiler. Bizde Türkiye olarak derhal tedbirlerimizi aldık. Havaalanından gitmek üzere olan umrecilerimize bilgi verdik. Onların evlerinden çıkmamaları ya da havaalanlarına gitmişlerse evlerini dönmelerini sağladık.

Şu an itibarıyle ne Türkiye ne de Suudi Arabistan da bu virüsün bulunmuş olduğu bir vaka olmadığını düşünüyoruz. Ne zaman kadar sürer bununla ilgili biz sağlık bakanlığımızla istişare içerisinde takip ediyoruz. İnşallah bir an önce tedbirler alınır. Her hangi bir vaka olmayacak şekilde sonuca ulaşılır. Gerekli duyurular yapılıyor. Suudi Arabistan’daki şuan ki umrecilerimizi normal ibadetlerini yapacak. Ne zaman dönüş tarihleri planmış ise o tarihlerde dönecekler, onlarla ilgili olumsuz bir durum söz konusu değil.

Bugünden itibaren umreye gitmek için müracaatta bulunan kardeşlerimiz ikinci bir duyuruya kadar umreye müracaat edemeyeceklerdir. Umreye gitmiş olan kardeşlerimize selam ediyorum. İnşallah olumsuz durum bir an önce biter.”

Çankırı - 21:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.