reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

ÜCRETSİZ MASKELER KORONADAN KORUMUYOR MU???

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Eczanelerden ve işyerlerinden ücretsiz olarak dağıtılan maskeler koronavirüse karşı ne kadar etkili? Müracaat edeli yaklaşık bir ay olduğu halde daha yeni yeni dağıtılmaya başlanan maskelerde tel olmaması nedeniyle sağlıksız olduğu, virüse karşı bir etkisi olmadığı konusu tartışılıyor.

Eczanelerden halka, iş yerlerinden çalışanlara dağıtılan maskelerin büyük çoğunluğu telsiz. Eczacılar, firmaların telli maskeyi ihraç ettiğini, telsiz maskeleri de vatandaşa dağıttığını iddia ediyor. İç piyasaya hibe şartıyla ihracat yasağı kaldırılan firmaların, ülke dışına kaliteli telli maske gönderip ince kumaşlı telsiz ürünleri yurt içinde dağıttıkları iddiası tepkiye yol açtı. Peki telsiz maske koronavirüsten korur mu?

Uzmanlar “Maske burnun üstünde, çenenin altında olmalı. İnsan yüzü farklı olduğu için her maske herkesin yüzüne tam olarak oturmaz. Maske telli olursa yüze oturur ve burun ile elmacık kemikleri arasındaki boşluklar ortadan kalkar. Yani maskenin telli olması en uygunu. Yüze tam oturmayan bir maske kişinin kendisini ya da çevresini koruduğu hissi vereceği için olumsuz yönde etkiler” diyor.

Kaliteli maskelerin satışı yasak, bedava dağıtılan kalitesiz maskeler de bir işe yaramıyor. Peki vatandaş ne yapacak, kendisini ve çevresini koronadan nasıl koruyacak? 57 ülkeye bedava gönderdiğimiz maskeleri biz kullanamayacak mıyız???

reklam

YORUM YAP