reklam
reklam
DOLAR32,2494% 0.07
EURO35,0152% 0.1
STERLIN41,3964% 0.53
FRANG35,2838% 0.09
ALTIN2.412,01% 0,09
BITCOIN67.328,40-2.818
reklam

TUZ MAĞARASININ SPORCULAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ BİLİMSEL OLARAK TESCİLLENİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi yürütücülüğünde Çankırı Valiliği, Çankırı Belediye Başkanlığı, Çankırı Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Çankırı Devlet Hastanesi arasında yapılan işbirliği protokolüyle, Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının sportif performansa etkisinin değerlendirilmesi amacıyla “Speleoterapi (Tuz Mağarası) Ortamında Yapılan Direnç Antrenmanlarının Bazı Fiziksel Parametreler Üzerine Etkisinin İncelenmesi” Ön Raporu tamamlandı.

Tamamlanan rapor, Yapraklı MYO Beden Eğitimi ve Spor Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Söyler ile Bayan Boks Millî Takımlar Başantrenörü ve Orta İlçe Gençlik Spor Müdürü Ahmet Çınar tarafından Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya sunuldu.

Raporu inceledikten sonra değerlendirmede bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Bilindiği üzere Tuz Mağarasının sağlık açısından bazı hastalıkların tedavisinde etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Mağara, ilimiz için hem tanıtım hem de ekonomik açıdan çok önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Biz Ülkemizin ve Şehrimizin faydasına olan her konuda olduğu gibi bu konuda da araştırmacı ve sorumluluk alan üniversite kimliğimizi ortaya koyduk. Bu mağaranın bireysel ve takım sporu yapan sporculara zihinsel, fiziksel ve bilimsel olarak nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymak için bir çalışma başlattık.

Bunun bilimsel altyapısının ortaya konması için çaba sarf ettik. İlk olarak, çok büyük bir teknik altyapıya sahip olan spor kompleksimiz içerisinde bulunan fitness/kondisyon salonunda yer alan ekipmanlarımızı bu araştırma için Tuz Mağarası içerisinde kurulan merkeze tahsis ettik.

Bu ekipmanlar, millî takımlar, elit sporcular ve tüm yaş gruplarının sportif performans testlerinin bütününde hem araştırma, değerlendirme açısından hem de şu an elimizde bulunan test bataryaları ve test ekipmanları açısından yeterli düzeydedir.

Hâl böyleyken, Çankırı bakımından çok önemli olan bu mağaranın spora ve sporcuya katkısını ortaya koymak için “Speleoterapi (Tuz Mağarası) Ortamında Yapılan Yüksek Yoğunluklu Direnç Antrenmanının Reaksiyon Zamanı, Sürat, Denge, Adımlama ve Aerobik Güç Yetilerine Üzerine Etkisi” çalışmamızın, toplumsal ihtiyaçlar da göz önüne alınarak geniş bir bakış açısıyla ve spora bilimsel destek amacıyla hazırlanmış olup, spor kamuoyuna bir vizyon, bir ışık sunacağına inanıyorum. Çalışmaya katkı sunan tüm çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza, sporcularımıza teşekkür ediyor, bu çalışmanın ilimize ve spor camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ön raporda, Yapraklı MYO Beden Eğitimi ve Spor Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Söyler ile Bayan Boks Millî Takımlar Başantrenörü Ahmet Çınar tarafından Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Deliceoğlu’nun katkılarıyla ilimizde kamp yapan Olimpik Büyük Erkekler Boks Millî Takımı ile birlikte mağara içerisinde yapılmış testler uluslararası yayın düzeyinde yer almaktadır. Araştırmada Kaya Tuzu Mağarası içerisinde 3 farklı grupta, sporda bilimsel desteğe dayanak sağlamak amaçlanmaktadır. Buna göre; Çankırı Karatekin Üniversitesi Kaya Tuzu Mağarası içerisinde yapılacak antrenmanlar için, profesyonel sporcular, spor takımları, millî takımlar düzeyinde sportif başarıyı amaçlayan performans ölçümleri gerçekleştirilecektir.

Araştırma, Kaya Tuzu Mağarası içerisinde yapılacak olan fiziksel aktivitelerde, sağlıklı yaşam ve spor kapsamında her yaş grubu için yapılan egzersizlerde bilimsel analiz ve uygulama imkânı vererek destek sağlayacak. Ayrıca spor malzemeleri üreten firmaların testlerini yaparak tescil verilecek, yazılımlar geliştirerek tüm laboratuvar ve saha testleri ve analizleri gerçekleştirilecek.

reklam

YORUM YAP